Előreláthatóan az új típusú koronavírus miatt nagy változások lesznek a világban. Már a mostani járványnak köszönhetően is nagy kihívásokkal nézhetünk szembe.
Abban már most szinte minden közgazdász egyetért, hogy súlyos gazdasági következményei lesznek és vannak. Valószínűleg nagyobb válság várható, mint 2008-ban. Az akkori világválságban megtanulhattuk, hogy nem csak elszenvedői, de komoly gazdasági profitálói is vannak. Egy hatalmas politikai lehetőség lehet azoknak a vezetőknek, akik nem a társadalom oldalán állnak, hanem a nagyvállalatokat szolgálják.
A tájékozatlan közvélemény persze úgy tartja, hogy a válságban csak vesztesek vannak, és nyertesként nem lehet végigcsinálni. Pedig ez nem így van, és ennek megértése nem is bonyolult. A lényeg, hogy az államok nem a bajbajutott alsóbb osztályoknak, hanem a nagyvállalatoknak nyújtanak segítséget, ami nálunk is jellemző, de az Amerikai Egyesült Államokban is a járvány elleni fellépésre szánt keret nagy része a nagyvállalatokat segíti.
Mindeközben – rendkívül igazságtalanul – a koronavírus okozta gazdasági válság költségeit a néppel fizettetik meg, amelynek sokféle behajtás módja létezik. Például forrásokat vonnak el fontos intézményektől vagy a nehéz gazdasági helyzetre hivatkozva befagyasztják a béreket, de akár a válság miatt kilátástalan helyzetbe jutottakon is, ugyanis nekik különféle hiteleket kell felvenniük, hogy biztosítsák a lakhatásukat és a túlélésüket, amit majd a hitelezőiknek hosszú ideig fizethetnek. A járvány miatti boltzárak és gyárak bezárása jó ürügy a létszámleépítésre, a szakszervezeti jogok korlátozására, a szakszervezeti vívmányok eltörlésére.
A kapitalizmusban mindenből, így ebből is, a tőkések jönnek ki nyertesen, ami most sem lesz másként, még akkor sem, ha a termelés csorbát szenved. A kormányok majd segélycsomagokat nyújtanak nekik, miközben éhbérért fogják foglalkoztatni a reménytelen munkavállalókat.
Tehát a gazdasági válság költségeit az egyszerű emberekkel fizettetik meg, miközben a bankokat és a nagyvállalatokat segítik. Ennek a kártékony hatását egyelőre megjósolni még nem lehet, de biztosan nem kicsi lesz, mértéke horrorba illő. Ennek egyik fő faktora a kereslet csökkenése, azaz a termékeket nem lesz kinek eladni a brutálisan növekedő munkanélküliségnek és szegénységnek köszönhetően.
A reményvesztettségben a társadalomban felerősödhet a bűnbakok keresése, ami kedvez a gyűlölködő propagandának és a fasiszta/rasszista politikusok népszerűségének növeléséhez, akik hatalomra juthatnak, vagy már hatalmon tovább mozdíthatják a rezsimjüket a diktatúra felé, amely szerencsétlenebb térségekben akár népirtásokkal és háborúkkal is fenyegethet.
Egy olyan válsághelyzetben vagyunk, amelyet eddig a világ még nem tapasztalt. A világ lakosságának körülbelül egyharmada karanténba kényszerült egy vírus miatt. Nem ez az első világjárvány, de ilyenre még nem volt példa.
Magyarország szintén nagy veszélyben van, ugyanis itt is jellemző a bankárok és nagyvállalatok kimentésének elsőrangú szándéka, valamint a jobbratolódás egy diktatúra felé.
Kovács Márkó