Európában a Covid–19 okozta világjárvány terjedése okozta vészhelyzet van. Az egészségügyi válság, valamint a munkanélküliség és a szegénység robbanásszerű növekedése súlyosbítja a neoliberális politikák által okozott feszültségeket és problémákat, amely politika a 2008-as válságot sem tudta megoldani.
A jelenlegi válság rávilágít az összes európai országot pusztító közszolgáltatások csökkentésének és privatizációjának súlyos következményeire, valamint a multinacionális vállalatok termelési helyszínáthelyezései és az Európai Unió külkapcsolatai függő jellege miatt bekövetkezett termelésikapacitás-vesztésre.
A válság következményei alakulásának elemzése arra enged következtetni, hogy sem Európa, sem a világ többi része nem marad a régi a Covid–19 világjárvány után. Ezért új értelmet kel adnunk az európai projektnek. Az összes európai nép egyesüléséből kiindulva – függetlenül attól, tagjai-e az Európai Uniónak – új, demokratikus ökológiai társadalmi modell felépítéséért cselekedjünk, ami mind a férfiakat, a nőket, mind a természetet mentesíti a tőke gazdasági előnyeinek logikájától.
Ennek az alternatívának több politikai történelem konvergenciájának kell lennie: ökológusok, haladók, kommunisták, szocialisták, feministák stb., rajtunk múlik, hogy egy békés világ felépítése során védjük meg és támogassuk a szociális, egyenlőségre és fenntarthatóságra épülő, teljesen demokratikus és szolidáris Európát.
Ennek eléréséhez az összes nemzeti és nemzetközi intézmény politikájának és cselekvésének középpontjába az emberek és a természet védelmét, valamint a méltó élethez való jogot kell helyezni.
Ezen célok alapján javasoljuk, hogy küzdjünk azért, hogy minden európai népnek legyen joga az állandó társadalmi védőpajzshoz, amely az egészséghez való jog garantálásával megvédi őket a jelenlegi rendszer okozta bizonytalanságoktól, egyenlőtlenségektől és erőszaktól.
Ezekben az időkben minden állam közötti koordinációra és összetartásra van szükség annak érdekében, hogy szociális és gazdasági védelmet nyújtsunk Európa-szerte több millió munkavállaló számára, akiknek bérét, munkakörülményeit és életmódját negatív hatások érik. Ehhez különösen meg kell szüntetni a fiskális megszorító paktumokat, a munkavállalók által fizetett végtelen eladósodás politikát, illetve a pénzügyi jövedelemre kivetett illetékek által finanszírozott hatalmas állami és szociális beruházási politikák támogatását.
Ebben az értelemben ítéljük el Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Andrzej Duda lengyel elnök vétóját: a két ország vezetője próbálja megakasztani az EU gazdaságélénkítési tervét. Csak a nagytőke (bankok, katonai komplexumok vállalatai, offshore üzleti csoportok) és a jobboldal erői érdekeltek abban, hogy lassítsák a pénzügyi források elosztását az európai államok között. Amikor elítéljük ezt a vétót, a szolidaritáson és a tisztességes kereskedelmen alapuló új gazdasági szabályokat is követelünk.
Javasoljuk a minimálbérek és minimáljövedelmek elfogadását egész Európában, amelyekkel leküzdhetjük az egyre növekvő egyenlőtlenségeket és a szociális dömpinget. Javasoljuk továbbá a minimális megélhetési jövedelem megteremtésével kapcsolatos nemzeti tapasztalatok fejlesztését, illetve bármilyen más eszközt a foglalkoztatás, a képzés és a megélhetési bér biztosítására, ideértve az ellátással, a közszolgáltatásokkal, a közös javak előállításával kapcsolatos szakmák fejlesztését és a munka és a magánélet egyensúlyának lehetőségeit garantáló intézkedéseket.
Lépéseket javaslunk a belső és a regionális piacok előtérbe helyezésére, lerövidítve az ellátási láncokat, hogy megfelelő gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi tervek révén csökkentsük a függőséget a külföldtől.
Garanciákat követelünk minden ember számára, hogy a világ minden táján hozzáférhessenek a rendelkezésre álló kezelésekhez és oltásokhoz, valamint hogy a szabadalmi jogi problémák vagy a gazdasági előnyök elvárásai miatt előálló korlátozások nélkül mindenkinek ingyenesek legyenek.
Új, igazságos és fenntartható, szolidaritáson alapuló migrációs politikát, valamint szabályozott bevándorlási jogszabályt kívánunk kidolgozni.
Olyan tervet támogatunk, amely minden szükséges intézkedést összpontosít a nők védelmére, hogy ne szenvedjék el a patriarchális társadalom által súlyosbított válság következményeit, különösen akkor, ha az egyenlőség és a befogadás értékeinek védelme során a nemi sztereotípiák ellen harcolva az erőszak bármilyen formájának áldozatai.
Az Új Európának meg kell erősíteni a neoliberális politikák által súlyosan leromlott közszférát, ezért új termelési modellt és új, igazságosabb és progresszívebb adórendszert javaslunk, amely lehetővé teszi a szociális kiadások növelését. Javasoljuk a nagytőke és a multinacionális vállalatok megadóztatását, valamint az EU-n belüli és kívüli adóparadicsomok megszüntetését.
Alapvető fontosságú, hogy elegendő erőforrás legyen a szociális ellátások garantálására, a szociális biztonság megerősítésére, a minőségi közegészségügyre
Európai konferenciát javaslunk az államadósság törvénytelen részének eltörléséről, valamint nyílt vitát az adósságok rangsorolási kritériumairól és a gazdaságok új finanszírozási feltételeiről az Európai Központi Bank (EKB) szerepének és küldetésének átdolgozása keretében.
Az EKB vagy az európai gazdaságélénkítési tervek forrásait át kell irányítani a közszolgáltatások, a közegészségügyi rendszer, a társadalmi szempontból igazságos ökológiai átmenet szolgálatában álló foglalkoztatás, a szociális védelem, valamint a munkavállalók, a nyugdíjasok és a fiatalok jövedelmének finanszírozására. Nem az emberekkel kell megfizettetni a válság árát.
A szociális és ökológiai politikák szorosan kapcsolódnak egymáshoz. Mint mindenütt látjuk, a klímavédelemért folytatott küzdelem a társadalmi veszélyhelyzetek figyelembevétele nélkül ugyanolyan törékeny, mint az egyenlőtlenségek elleni küzdelem az ökológiai vészhelyzet figyelmen kívül hagyásával, hiszen éppen az emberiség történelmének legforróbb szeptemberét éltük meg. Az új Európának olyan zöld tervre van szüksége, amely garantálja a Párizsi Megállapodás betartását, és 2040-től eléri az éghajlat-semlegességét, garantálva az átállást a 100 százalékban megújuló energiára, összekapcsolva az összes zöld támogatást a tisztességes béreken és a munkavállalói jogokon alapuló munkahelyteremtéssel.
Szemben állunk azokkal, akik gazdaságilag és katonailag ellentétes oldalra állított, zárt blokkokra osztott világgal próbálják meg új hidegháborúba vezetni a bolygót. Ehhez fontosnak tartjuk az ENSZ Alapokmányának teljes kiterjesztése iránti elkötelezettséget, nem fogadjuk el az ENSZ által is elutasított blokádot és embargós intézkedéseket, amelyet az USA tart fenn Kuba és más országok ellen, mivel ezek ellentétesek a nemzetközi joggal. Javasoljuk továbbá az ENSZ ügynökségeinek megerősítését – különösen az Egészségügyi Világszervezetet –, hogy független és hatékony szerepet játszhassanak a bolygó valamennyi népe jobb egészségének elérésében. Javasoljuk továbbá a nemzetközi leszerelési megállapodások újbóli aktiválását minden területen. Azon kezdeményezések támogatását is, amelyek a feszültség enyhítésére, a béke, az Európa és szomszédjai közötti együttműködésre, valamint a katonai bázisok lebontására és a katonai kiadások csökkentésére alapozó új politikai kollektív biztonságot javasolnak.
E megközelítések alapján a IV. Baloldali, Zöld és Haladó Erők Európai Fóruma olyan cselekvési terv kidolgozására vállalkozott, amely mozgósítja Európa népeit a közösen felépíteni javasolt új Európa védelmében.
CSELEKVÉSI TERV
A IV. Baloldali, Zöld és Haladó Erők Európai Fóruma gyűléseinek széles egyetértéssel megfogalmazott nyilatkozatai és zárónyilatkozata alapján a megvitatott megállapításokat az európai népek mozgósítására cselekvési tervjavaslatba foglaltuk.
Javaslataink
- Támogassuk a vakcinához mint társadalmi joghoz való szabad hozzáférés védelmét célzó kampányt, ezért felhívunk a „Right2Cure”, azaz „Jog a gyógyulásra” kampány aláírásainak gyűjtésére.
- Csatlakozzunk a patriarchátustól mentes Európa védelméért tervezett március 8-i akcióhoz.
- A szakszervezetekkel és a társadalmi erőkkel együtt álljunk ki a válság társadalmi megoldása mellett, ami magában foglalja a nagyvállalatok megadóztatásá, hogy hozzájáruljanak a válság által leginkább érintett ágazatoknak szánt tervekhez nyújtott alapokhoz. Ebben az értelemben csatlakozunk a május 1-jére tervezett mozgósításokhoz.
- Vegyünk részt június 5-én, a Környezetvédelmi Világnapon a Zöld Európa védelmét szolgáló akciókban, amelyeknek célja lassítani a környezet degradálódását és megállítani az éghajlatváltozást.
- Ünnepeljük meg május 8-án Európa náci-fasizmus elleni győzelmének napját a mauthauseni koncentrációs táborban, ahol az autoritarizmus ellen fellépve követeljük a szabadságot mindenkinek és az állampolgári jogok védelmét.
- Szervezzünk akció az Európa melletti szolidaritás, a rasszizmus és az idegengyűlölet ellen.
A hazai baloldali és zöld szervezetek a Vörös-Zöld Kiáltványban jelenítenek meg hasonló elképzeléseket.