Közös program a 2019-es európai választásokra
Szavazz balra az európai választásokon!
A 2019. májusi európai választás kulcsfontosságú lesz a népek jövője szempontjából.
Az idők változnak, és mindinkább fenyeget a neoliberálisabb és konzervatívabb Európai Unió (EU). A baloldal erői jelentik ma az egyetlen alternatívát a neoliberális-konzervatív középblokkra és a valódi alternatívát a szélsőjobboldalra.
Az EU még mindig mély válságban van. A makrogazdasági egyenlőtlenségek jelentősen mélyültek az elmúlt években. Valódi politikai helycsere játszódik le: erősödik a szélsőjobboldal, a választók nem mennek el szavazni, mély válságban a szociáldemokrácia, valamint számos EU tagállamban átrendeződik a politikai és választási egyensúly, leggyakrabban a „hagyományos” establishment pártjainak rovására.
A szélsőjobboldal erősödése a legriasztóbb és legnagyobb kihívás. Fel kell ismernünk, hogy az elégedetlenség a megszorítások és az ellene való kiállás miatt nagy a társadalmi ellentétek, ami gazdaságilag is kontraproduktív, s ez a jobboldalt segíti. Igaz, a politikai változások nemcsak kockázatokat, de lehetőségeket is rejtenek, amelyeket a baloldalnak fel kell vállalnia.
A baloldalnak erős ellensúllyá és politikai alternatívává kell válni a szélsőjobboldal nacionalizmusával és rasszizmusával, valamint a neoliberális politikával szemben.
A megszorító politika a neoliberális dogma eszköze, és súlyos intézkedéseket hoz kontinensünkön, mi pedig szembesülünk ennek következményeivel. Ez további problémákat szül, az EU-szerte szabályszerűvé vált szociális és pénzügyi hanyatlást. A fő célpontok a munkásjogok, a jóléti állam és a kollektív szerződések. A neoliberalizmus valószínűleg tovább támad, mivel nincs politikai akarat újbóli képviseletükre. A nagytőke hatalma uralja Európát az EU intézményein és nemzeti kormányain keresztül. A jövőbeli európai együttműködést népi demokratikus ellenőrzés alá kell helyezni, hogy ne a pénzügyi piacokat és a nagyvállalatokat szolgálja. Az európai egyezményekkel szembe kell szállni, és megváltoztatni, mivel a verseny és a liberalizáció alapelvein nyugszanak. Ez az egyetlen demokratikus út.
Veszélyben a demokrácia
A közszolgáltatások és intézmények garantálják és kiterjesztik az állampolgárok jogait és szabadságjogait, s a demokrácia gerincét alkotják. A nép szuverenitásának helyreállítása ezen a területen s a különböző országok közötti valódi együttműködés és szolidaritás kulcsfontosságú lépés egy új társadalmi rend felállítása felé, amely igazságosabb és fenntarthatóbb.
A világszintű pénzügyi és európai állami hitelválság ürügyként szolgált a neoliberalizmus megerősítésére, barbár megszorító tervek bevezetésére, a szociális és demokratikus hanyatlásra. Láttuk, hogy egyik ország a másik után csökkentette a béreket és a nyugdíjakat, megnyirbálták és kirabolták az állami szolgáltatásokat s privatizáltak. Következmény: szárnyal a munkanélküliség, a létbizonytalanság és megingott a demokratikus intézményekbe vetett bizalom.
Az európaiak ezen problémáira nem érkezett megoldás, ami hozzájárult a szélsőjobboldal megerősödéséhez. Nem volt kollektív humanitárius és szolidáris válasz a menekültválságra sem, s ez segítette az EU-ban a rasszizmust és idegengyűlöletet. A világ minden tájáról érkező férfiak, nők és gyermekek jelenléte ma már az európai társadalmak szerkezeti jellegzetessége. Újra határozott NEM-et kell mondanunk a diszkrimináció minden formájára, garantálni a lakosok és bevándorlók szociális jogait, és megelőzni, hogy utóbbiakat a rendszer bűnbakjaivá kiáltsák ki.
Az európai férfiak és nők közötti egyenlőtlenség növekedése már strukturális probléma. A patriarchális rendszer létrehozta szexizmus keresztülhatol minden társadalmi rétegen, rontja és aláaknázza a nők életminőségét.
Mi alternatívát kínálunk: a szolidaritásra épülő Európát, ahol a nép szuverenitását tiszteletben tartják. Célunk a remény megújítása új törekvéssel az európai szintű együttműködésért és szolidaritásért, népeink és a világ valamennyi nemzetének szolgálatában. Az Európai Baloldal választási programjának célja felvázolni a demokratikus, szociális, környezetvédő és szolidáris alapú társadalom körvonalait.
Szentnek és sérthetetlennek tartjuk az európai polgárok jogát a munkához, az élethez, a tanuláshoz és szabad utazásához az államok között.
A gazdasági és társadalmi fejlődés új modellje
Többé nem fogadhatjuk el a jóléti államot és a munkásjogokat csökkentő úgynevezett szerkezeti reformokat vagy az európai intézmények jelenlegi javaslatait a gazdasági és monetáris unió elmélyítésére. Utóbbi nem ad választ olyan kulcskérdésekre, mint az egyenlőtlenség, a nyomor és a munkanélküliség.
Harcolunk, hogy véget vessünk a megszorító politikának. Helyette alternatív gazdaság- és társadalompolitikát javaslunk, amely képes munkahelyeket teremteni, átrendezni a javakat és lefedni a szociális szükségleteket.
Stratégiánk a következő.
a) Az EU intézményei demokratizálásának általános keretei között fontosnak tartjuk, hogy megváltoztassuk az Európai Központi Bank küldetését, beleértve a munkahely-teremtési célokat, valamint felülírnánk az autonómiáját egy valóban demokratikus elszámoltathatósággal. El kell vetni a fiskális paktumot és véget vetni a megszorító terveknek, hogy megelőzzük a szociális és gazdasági katasztrófákat. Mindehhez állami beruházási program szükséges a társadalmilag fontos területeken.
b) Újraindítjuk a társadalmi igényeket szolgáló gazdasági tevékenységet, miközben tiszteletben tartjuk a környezetet, valamint harcolunk a létbizonytalanság és a munkanélküliség ellen, különösen a fiatalok és a nők esetében. Alapvetőnek tartjuk a munkaórák csökkentését a fizetések csökkentése nélkül. Ezeket a javaslatainkat a szakszervezetekkel való folyamatos együttműködéssel terjesztjük elő.
c) Támogatunk minden küzdelmet, valamint gazdasági és szociális alternatívát, amelyek a szociális szövetkezetek és a felújított gyárak önigazgatásának tapasztalataiból nőttek ki.
d) Garantáljuk, hogy a jóléti rendszer minden szinten biztosítja a lakosság méltóságát, a megfelelő bérezést, valamint az egyetemes hozzájutást a nyugdíjakhoz. Lépéseket teszünk a csak a jobboldalt erősítő növekvő létbizonytalanság és nyomor ellen.
e) Elutasítjuk a központ és a szegényebb periféria közötti megosztottságon alapuló európai integrációs modellt. Nem akarjuk, hogy egyes országok fejlettek, mások fejletlenek legyenek Európa közepén. Ez a kapitalizmus borzalmas körforgása. Mi azért dolgozunk, hogy minden európai ország az együttműködés útján fejlődjön.
f) Az EU költségvetését a szolidaritásra és az újraelosztásra kell felhasználni. Felgyorsításának legjobb módja a pénzügyi piacok demokratikus kontrollja, valamint a bankok demokratikus tulajdona. Pénzügyi tranzakciós adót kell bevezetni. A valódi szociális és újraelosztási politika forrásainak megtalálásához nagyvállalatok minimumadós adóreformját kell bevezetni, valamint intézkedéseket tenni az adócsalás ellen. Az adóparadicsomokat meg kell szüntetni. Javaslatunk: az Európában tevékenykedő nagyvállalatok teljes átláthatóságához minden ország külön-külön és nyilvánosan jelentsen.
g) A nők felruházása gazdasági hatalommal olyan politikát segít elő, amely előtérbe helyezi a jobb munka/élet egyensúlyát, valamint állami terveket az oktatásra és átképzésre a férfiak és nők közötti egyenlőségért. Mindehhez létfontosságú az állami munkáltatási politika kiterjesztése, akárcsak a szociális politika elősegítése és fejlesztése.
h) Az államadósság nem lehet nemzeti probléma, ezért európai konferencia összehívására szólítunk fel az államadósságról, hogy strukturális és hosszú távú megoldásokat javasoljunk az átütemezésére és csökkentésére.
A gazdasági fejlődés új modellje
A kapitalista termelés fejleszti a technológiát és kombinálja számos társadalmi és gazdasági folyamat útján, hogy profitot termeljen. Ez okozza a legtöbb gazdasági problémát. A profithajsza a leggyengébbek és legkevésbé védettek hajszája is, kizsákmányolja a környezetet és a munkásokat a fejlődő országokban. A természet és az emberek jólétét mindig a tőke profitja elé kell helyezni.
Az Európai Baloldal elkötelezett ez iránt, ezért a következő célokat tűzzük ki.
a) Meg kell akadályoznunk a természeti kincsek privatizációját, valamint államivá tenni az energia termelését és elosztását. Harcolni kell az energiaszegénység ellen azzal, hogy az energiához és a vízhez való hozzájutást alapvető joggá tesszük és csökkentjük a függést a fosszilis tüzelőktől.
b) Lokalizáljuk és átalakítjuk az európai ipari termelést. Úgy fejlesztjük a rövid gyártási és fogyasztási hálózatokat, hogy minimalizáljuk a források felhasználását. Alacsony költségű és zöld megoldás kell az energiaszegénység leküzdésére.
c) Valódi megújuló energiákkal és energiatakarékossággal, a tömegközlekedés fejlesztésével harcolunk a klímaváltozás ellen, és küzdünk az új úgynevezett piaci megoldások ellen a szénkibocsátással kapcsolatban.
d) Az gazdasági és környezetvédelmi élelmiszer-szuverenitás fenntartható a mezőgazdaság fejlesztésével. A termelési és beruházási döntéseknek meg kell védeni a helyi ökoszisztémát és biodiverzitást. Elutasítjuk az uralkodó, fenntarthatatlan termelési és fogyasztói modellt, mivel mindkettő kapitalista jellegű.
e) Küzdünk a tengerek szennyezése ellen, és megvédjük az olaj-, a bányászati és a gáztartalékokat.
f) A közös javak létfontosságú források. Ebben az értelemben mindenkinek joga van hozzájutni a természeti (föld, levegő, víz és energia) és kulturális forrásokhoz (információ és digitális platformok), az oktatáshoz, a szociális védelemhez. Mindenki felelős a jelenlegi és jövőbeli generációknak, ezért demokratizálni kell a közös tulajdont és elutasítani a szociális és gazdasági jogok neoliberális eltulajdonítását.
g) Harcolni kell a nemzetközi együttműködésre fő fenyegetést jelentő szabadkereskedelmi egyezmények ellen, mivel a nyersanyagok kizsákmányolásának kedvez, különösen Afrikában és Latin-Amerikában.
Hatalmat a népnek!
A társadalmilag és környezetileg fenntartható, demokratikus, szolidáris és feminista Európát nem lehet a fennálló EU-egyezményekre alapozni. Új Európát kell építenünk, hogy hatalmat szerezzünk a népnek, a munkásoknak és a lakosságnak. A következő pontok ezen célkitűzés részei.
a) Független ellenőrzéssel harcolunk a korrupció ellen.
b) Visszaszerezzük a hatalmat a pénzügyi tőkétől, tisztelve a népi szuverenitást és a polgárok beleszólását az EU döntési folyamataiba.
c) Garantáljuk a munkásjogokat, a szakszervezeti szabadságjogokat és a szociális jogokat, erősítjük a szakszervezetek kollektív szerződést kötő képességét, lépéseket teszünk a szociális hanyatlás ellen. Az Európai Baloldal támogatja a szociális protokoll bevezetését az EU-egyezményekbe, ahogy azt az Európai Szakszervezeti Szövetség javasolta, hogy megvédjük az alapvető szakszervezeti szabadságjogokat, jogokat és kollektív szerződéseket. A szociális jogok felülírják a gazdasági szabadságot, és céljuk megszüntetni a szociális hanyatlást az EU belső piacán.
d) Támogatjuk a digitális demokráciát, az internet függetlenségét és a szólásszabadságot. Törvénnyel védjük a kiszivárogtatókat és azokat az újságírókat, akik felszínre hozzák a gazdasági, pénzügyi és adóügyi bűncselekményeket. Garantáljuk a jogot a szabad és sokszínű sajtóhoz. Akadályozzuk a tömegmédia tulajdonkoncentrációját, ezzel a kormánypropaganda terjesztését.
A jog és szabadság Európájáért
Tiszteletben tartjuk minden, Európában élő ember, nő és férfi alapvető emberi jogait az állami szolgáltatások és a szociális biztonsági rendszereken keresztül. A polgárok alapvető jogai nem függhetnek a piacoktól, kiszolgáltatva a magánvállalatoknak és a pénzügyi piacoknak. Az alapvető emberi jogok célja az emberi felszabadulás, nem a profit, s ezen jogokat az állami beruházások, az állami költségvetések, a helyi hatóságok és az ehhez hozzájáruló rendszerek középpontjába kell helyezni.
Az egyenlőtlenségek, a háborúk, a nyomor és a klímaváltozás milliókat kényszerít hazájuk elhagyására, reményteljesebb élet keresésére, manapság viszont gyakran halálukat lelik a Földközi-tenger hatalmas, néma temetőjében. Európa bűnös és bűnrészes: a nacionalista egoizmus mellett elutasítja a nyitottságon és szolidaritáson alapuló választ, mint a dublini rendszer reformja vagy a migráció legális csatornáinak definíciója. Hiszünk benne, hogy az új Európa felépítése ezen, a mostanában feledésbe merült humánus értékek újrafelfedezése is. A befogadó és vendégszerető politika és a migránsjogok elismerése nemcsak kegyelem és jóság kérdése, hanem az újraelosztási lépések alapvető része is.
Ezért a következők sürgős bevezetését javasoljuk.
a) Az Európai Unió Alapjogi chartájának teljesítését, különösen a 21-es cikkely a diszkrimináció ellen, valamint annak módosítását a nemi identitás alapú diszkrimináció tiltásával.
b) Az átfogó egészségügyhöz és egészségvédelemhez való egyetemes hozzájutás jogát.
c) Az abortusz dekriminalizálását és ingyenes hozzáférését minden tagállamban, valamint az anyaság szabad választását és a szexuális és reprodukciós egészség támogatását. A szexuális oktatást és fogamzásgátlást minden oktatási és egészségügyi európai program részévé kell tenni.
d) Az egyetemes állami és szabad oktatáshoz való jogot. Az oktatási folyamatnak ingyenesnek és szekulárisnak kell lennie az egész oktatási vonalon keresztül. Az iskola legyen a jövőben felelős állampolgár képzésének pillére. Az objektivitás és részre nem hajlás ürügyén egységesített tesztek leegyszerűsítettek és csak a munkaerőpiacon hasznos alaptudást részesítik előnyben. Ezeket el kell törölni. Alternatívaként a gyermekek fejlődését kell jellemezni a kezdetektől a felmérések pillanatain át az iskola végéig, pontszámok vagy jegyek nélkül, végig a kötelező oktatás mentén.
e) A sérült embereknek garantálni kell a jogot a szociális szolgáltatásokhoz és ellátáshoz , s támogatni a független életet.
f) Az LMBTQI-jogok támogatását és a diszkrimináció megszüntetését, a nemek törvényi elismerését, polgári házassági és gyermekadoptálási jogokat az LMBTQI-párok számára.
g) A gyermekek jogainak teljes védelmét.
h) A bevándorlók és menekültek jogainak védelmét, az Európa Erőd megszüntetését, biztonságos európai folyosók létrehozását a legális migráció és a menedékkérők fogadására. Kapcsolatok építését a származási országokkal, valódi együttműködés támogatását, megosztott felelősséget és szolidaritás alapú megoldásokat a gazdasági és szociális integráció elősegítésére. A menedékkérési folyamatok meggyorsítását, valamint az áttelepülési és családegyesítő programok segítését, az ilyen programokat elutasító tagállamok egyoldalú jogsértéseinek elítélését.
i) A Népek Európájának határozottan bátorítania kell a művészi alkotást, a népi oktatást beleértve a kritikus szellem nevelését, a nyitottság, a vendégszeretet és a szolidaritás szellemével együtt. Minden polgárnak elősegíti a széles hozzáférést a kultúrához és a művészethez.
j) Az idősek jogainak támogatását és a nyugdíj juttatását mindenkinek.
k) A tárgyilagos és valós információkhoz való jog garantálását. A kommunikációs jogok fejlesztését, annak elkerülését, hogy multinacionális vállalatok vagy a darknet legyenek a kommunikációs csatornák egyedüli birtokosai.
l) Megvédünk minden személyes világnézetet, de támogatjuk az állam és egyház teljes szétválasztását. Az állami politika szekularizációjáért munkálkodunk.
Igazságos kereskedelmet a világnak
Az igazságos globális együttműködést támogatjuk. Ám ragaszkodunk a becsületességhez és igazságossághoz az emberekkel és a környezettel kapcsolatban.
a) El kell törölni a nemzetközi kereskedelmi egyezményeket, amelyek fenyegetik a mezőgazdaságot, ipart, az audiovizuális közvetítéseket, a munkások jogait, a környezetet és a kultúrát.
b) Fel kell függeszteni az EU-társulási egyezményeket olyan országokkal, amelyek tömegesen megsértik az emberi jogokat és/vagy vitatott területeket tartanak megszállás alatt, mint Izrael és Marokkó, amelyek elnyomják a palesztin és a szaharai népek jogát az államhoz.
c) A földközi-tengeri együttműködést és egyezményeket a nép javának szolgálatába kell állítani. A Földközi-tengeri Unió, amelynek kinyilatkoztatott szándéka a béke, a stabilitás és a virágzás, hozzájárul a régió destabilizálásához a neoliberális politikával, amelyet az EU erőltetett rá az unióhoz tartozás feltételeként.
d) Elítéljük a szabadkereskedelmi egyezményeket számos latin-amerikai és karibi országgal, mivel nem az emberek érdekeit szolgálják.
A béke Európájáért
Megvédjük a békét és a politikai párbeszédet az erőszak és a katonai elnyomás ellen. Az Európai Baloldal támogatja a népek és a társadalmak közötti békét. Megvédjük az internacionalizmust az imperializmussal szemben, mivel az utóbbi mesterségesen megosztottja az országokat és népeket. Egyesülünk a kapitalista, neoliberális válság ellen, amelynek nagyszámú ember esett áldozatául beleértve a munkásokat, következésképp az egész társadalmat.
Kontinensünk történelmi metszete és geopolitikai helyzete megköveteli a függetlenség, a béke és a biztonság elérését, valamint a fenntartható, jóhiszemű kapcsolatokat, ahol csak lehet a Közel-Keleten, Közép-Keleten és Észak-Afrikában. Kontinensünk történelmi szerepe közvetítő volt, az érdekek egyensúlyáért működött anélkül, hogy az USA és az EU katonai/ipari komplexumainak végrehajtója lett volna. Az EU-n belüli el nem kötelezett és semleges országok érdekeit és tapasztalatait kell figyelembe venni, amikor jelenkori és tartós koncepciót alkotunk az európai biztonságra és békére.
a) Nem akarjuk a NATO-t európai földön, a NATO-szövetségnek véget kell vetni. A NATO ma már elavult szövetség, amely továbbra is imperialista katonai intervenciókat gerjeszt ahelyett, hogy „biztosítaná a békét.” Európának új, átfogó béke- és biztonsági rendszerre van szüksége párbeszéddel, nem „hidegháborús stílusú” konfrontációra Oroszországgal.
b) Megvédjük a béke értékeit, megküzdünk a konfliktusok okaival, ami közös, integráció központú menekült- és bevándorlási politikához vezet, s a migrációs hullám valódi okainak gyökerével foglalkozik: a háborúval és a nyomorral. Felszólítjuk az EU-t, hogy azonnal fejezze be a fegyverek előállítását és exportját.
c) Ellenezzük a katonai egyezményeket és következményeit. Elutasítjuk az EU militarizálását (Pesco és Frontex). A szociális befektetésekhez ragaszkodunk a katonai hadműveletek kiterjesztése helyett, amelyet a „az EU és lakóinak védelmi együttműködése és biztonsága” indokkal folytatnak. Teljesen elutasítjuk a védelmi uniót és a militarizálás fokozását.
d) Elutasítjuk a civilek és humanitárius aktivisták kriminalizálását
e) Az EU-nak azonnal követelni kell a török megszálló erők kivonását Ciprusról, valamint Ankara határozott elköteleződését a tárgyalások folytatására, amilyen hamar csak lehet a kétközösségi, kétzónás föderáció alapján, az ENSZ főtitkár határozatai szerint, ahol a crans-montanai tárgyalásokat felfüggesztették.
f) Olyan Európát akarunk, amely konstruktívan bírálja törökországi kapcsolatait; nyitva akarja tartani ajtaját Törökország felé, ugyanakkor követeljük, hogy vessenek véget Tayyip Erdoğan társadalmat és politikai életet iszlamizáló birodalmi terveinek. A török államnak tisztelni kell az emberi jogokat és a szabad véleménynyilvánítás jogát. Ehelyett fokozza az elnyomást a demokratikus erők ellen egy antiterrorista politika ürügyén, amely támadja a kurd népet, képviselőit, megbízottjait, szervezeteit, valamint Törökország és a régió békéjéért és demokráciájáért küzdőket. Továbbra is kiállunk a közel-keleti imperialista háborúk és azok embertelen következményei ellen. Európának főszerepet kell vállalni egy életképes szíriai béketerv felvázolásában és kivitelezésében. Most csak szemléli az egyre nagyobb katonai jelenlétét a háború tépázta országban. Hasonló szerepet kell játszania Jemen esetében ahelyett, hogy néma marad a folyamatos háborús bűncselekmények kapcsán.
g) Ellenállunk az EU militarizálására tervezett politikának. Olyan politikát hívunk életre, amely elősegíti a nukleáris lefegyverzést és a rakétaellenes pajzsok leszerelését, így megszabadulva a fegyverektől, hogy ezeket az összeget a békére fordítsa.