A görög és spanyol megszorítás-ellenes pártok felemelkedése „jó hír Európa számára”, – mondta Thomas Pikkety, hozzátéve, hogy a polgárok fizetik meg azoknak a „hihetetlen” kísérleteknek az árát, amelyek ráerőltetik a dél-európai országokra, hogy gyorsan fizessék vissza az adósságaikat.
„A francia szélsőjobboldal sokkal veszélyesebb, mint a Syriza vagy a Podemos, amelyek Európa-párti pártok, amelyek más Európát akarnak” – mondta a Tőke a huszonegyedik században című bestseller írója egy TV interjúban, amelyen Pablo Iglesias-szal, a spanyol Podemos párt vezetőjével vett részt, és amely január 18-án kerül adásba.
„Vitathatják ugyan a Syriza esetében, hogy a politikájuk nem annyira világos, mint lehetne, de támogatni kell őket, mert egy olyan demokratikus Európát akarnak építeni, amelyre mindnyájunknak szükségünk van.”
A Podemos Spanyolországban politikai magaslatokba lépett, mióta kilenc hónapja megalakult, és a görög Syriza megszorítás-ellenes álláspontjával lépett szövetségre.
A görög általános választás csak két hétre van, és Antonis Samaras miniszterelnök Új Demokrácia Pártja 2-3 százalékponttal van lemaradva a Syrizától. Samaras úgy próbálja ellensúlyozni a baloldal vonzerejét, hogy a hétvégén személyes esküt tett, hogy Görögország nem fog több nyugdíj- és bércsökkentésben részesülni.
Az egy órás TV-interjújában Piketty „bukásként” írta le a megszorító politikát, és a Podemos programját támogatta egy alapjövedelemről azok számára, akiket a válság leginkább érintett, csakúgy mint az adósságátrendezéséről, egy olyan politikáról, amelyet erősen kritizáltak Spanyolország eddig domináns pártjai, mint a Szocialisták és a Néppárt.
Rámutatott, hogy a második világháború végén Franciaország és Németország adóssága a GDP 200%-a volt, „amikor nem volt más, mint az adósság”. „Ez hihetetlen,” – mondta Piketty. „Ez a történelmi amnézia megnyilvánulása, hogy azt mondják a dél-európai országoknak, hogy az utolsó centig kell visszafizetni az adósságot nulla inflációval.”
A közgazdász úgy véli, hogy az európai országok túl hamar akartak megszabadulni a deficitüktől. Ennek eredménye, hogy „a polgáraik megszorító politika következményeitől szenvednek. Jó dolog csökkenteni a deficitet, de olyan mértékben, amely összemérhető a növekedéssel és a gazdaság talpra állásával, de itt a növekedést kiirtották.”
A múlt héten Piketty ráhúzta a vizes lepedőt a spanyol kormányra, amely azt állította, hogy a válságnak vége, és a közgazdász azt bizonygatta, hogy az eurozóna szembesült a stagnáció kockázatával, az alacsony növekedéssel és a negatív inflációval.
Az interjú során egy közös európai gazdaságpolitika mellett állt ki, amely erőteljes parlamenti ellenőrzés alatt tartja az Európai Központi Bank munkáját. Voltak országok, mint Franciaország, Olaszország és Spanyolország, amelyek javasolták egy „valódi európai parlament” létrehozását, a németeknek pedig nem volt választásuk, csak velük tartani, – mondta.
A Podemos – magyarul „Képesek vagyunk rá” – berobbanó felemelkedése meglepte Spanyolország politikai osztályát. A főbb politikai pártok támadást és gúnyt eszközöltek, amely csupán csak azt eredményezte, hogy a párt több támogatást nyert azok közül, akiknek már elegük van a mutyizásból és a korrupcióból.
A vasárnap megjelent El País újság közvélemény-kutatása szerint a Podemos nyerne, ha holnap tartanák az általános választásokat. A választások decemberben esedékesek, de a régi politikai rend felrázódása májusban történhet meg, amikor kulcsfontosságú önkormányzati választásokat tartanak Madridban és Barcelonában.
Iglesias elmondta, hogy Piketty vállalta, hogy a Podemos informális gazdaságpolitikai tanácsadója legyen.
Forrás: The Guardian