Nincs szerencséje velem az Alkotmánybíróságnak. A vörös csillag tilalmával egyetértő korábbi határozatukat a strasbourgi bíróság már évekkel ezelőtt megsemmisítette, de most újabb kínos ügybe keveredtek.
Az AB ugyanis elutasította az alkotmányjogi panaszomat abban az ügyben, amikor a Klauzál téri csarnok előtt, a csarnokban közszemlére tett náci propaganda miatt spontán demonstrációt jelentettem be, de a rendőrök engem tepertek le a helyszínen.
Az AB érdemi indoklásában kifejtette, hogy hiába jelentettem be a demonstrációt – amihez jogom volt -, mert maga a rendezvény nem valósult meg, mert egyedül vettem rajta részt, és csak az tekinthető védendő véleménynyilvánításnak, ha a demonstráción többen vesznek részt.
A helyzet azonban az, hogy nem egyedül voltam a tiltakozáson, amiről dokumentumokat is csatoltam a beadványhoz, amelyekben tanúk meghallgatását is kértem. Ha ezek a dokumentumok elkerülték volna a bírák figyelmét, akkor is gyanúsnak kellett volna lennie, hogy hogyan készültek képek és videók a rendőri akcióról, miközben a rendezvény “egyetlen résztvevője” a földön fekszik, rajta két rendőrrel.
Az AB lényegében elfogadta azt az érvelést is, hogy kárt okoztam a tiltakozó járdafestéssel, mert a Klauzál csarnokot működtető Piacüzemeltetési Kft. 1500 forintot (!) költött a felirat eltávolítására. Ezzel persze gond van, mert az önkormányzati cég nem tudta sem számlával, sem jegyzőkönyvvel bizonyítani a “takarítást”, és a betűk valójában maguktól koptak le a járdáról.
Miért vállalta az Alkotmánybíróság, hogy ilyen egyértelműen figyelmen kívül veszi a tényállást?
A választ az olvasókra bízom.
Vajnai Attila
elnök
Európai Baloldal