A tiszta energiából világszerte előállított villanyáramot meg kell duplázni az évtized végére, hogy csökkentsük a globális hőmérséklet-emelkedést – közölte a Meteorológiai Világszervezet (WMO).
A kedden kiadott éves Klímajelentésükben idén az energiára fókuszálnak, mivel a fenntartható fejlődés és a klímaakció nemzetközi szerződéseire és távolba mutató változásokra van szükség az emberek és a bolygó egészsége érdekében.
A jelentés szerint ezen változások nélkül megnövekedik a szélsőséges időjárási katasztrófák kockázata, amelyet felturbóz a fosszilis üzemanyagok miatti klímaválság, amely tovább rontja az energiabiztonságot és veszélyezteti a megújuló energia termelését.
Petteri Taalas, a WMO főtitkára közölte: „Az energiatermelés tiszta formáira való átállás, mint a nap-, szél- és vízenergia, valamint az energiahatékonyság fejlesztése létfontosságú, ha boldogulni akarunk a 21. században.”
Hozzátette, hogy „a cél a nulla kibocsátás 2050-re, de ez csak akkor érhető el, ha megduplázzuk az alacsony kibocsátású villanyáram ellátását az elkövetkező nyolc évben.”
A klímaigazságügyi szakértők szerint a „nettó zéró” hajszolása helytelen, mivel „a kibocsátás megszüntetésének szemléletén alapul, mintsem az okok megszüntetésén.”
A jelentés rámutat, hogy Afrika, „már szembesült a klímaváltozás súlyos hatásaival, beleértve az óriási szárazságokat, annak ellenére, hogy a legkevésbé felelős a problémáért,” viszont „óriási lehetősége van, hogy bezárja ezt a rést” a globális megújuló energiaellátással.
A WMO szerint „Afrika ad otthont a legjobb napenergia források 60%-ának, de jelenleg csak 1%-a van itt a napelem kapacitásoknak.”
Faith Birol a Nemzetközi Energiaügynökség igazgatója közölte: „Azonnal válaszolnunk kell a klímaváltozás energiarendszerekre való növekvő hatásaira, ha fenn akarjuk tartani az energiabiztonságot, miközben felgyorsítjuk az átállást a nettó zéróra.”
forrás: Morning Star