A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozás világszerte súlyos egészségügyi problémákat okoz.
A figyelmeztetés akkor jött, mikor az új adatok szerint nem fognak teljesülni a kitűzött klímacélok.
A Lancet legújabb cikkje figyelmeztet, hogy a világ fosszilis üzemanyagoktól való függősége növeli az élelmiszer-biztonság, a fertőző betegségek és a hővel kapcsolatos betegségek kockázatát.
A cikket a Londoni Egyetem jegyzi, de közreműködik benne a WHO és 98 más szakértő a világ minden tájáról.
A kutatások bemutatják, hogyan helyeznek a szélsőséges időjárási események nyomást a már gyakran amúgy is összeomló egészségügyi szolgáltatásokra világszerte.
Közlik, hogy a hőséghez köthető halálozások kétharmaddal nőttek, miközben világszerte nőnek a hőmérsékleti rekordok.
A jelentés szerint „a kihívások ellenére világos bizonyíték van, hogy azonnali lépésekre van szükség milliók életének megmentéséhez, hogy gyorsan váltsunk tiszta energiára és energia hatékonyságra.”
Antonio Guterres ENSZ főtitkár közölte: „Az emberi egészségég, a megélhetés, a háztartási költségvetés és a nemzetgazdaságok összetörnek, ahogy a fosszilis üzemanyag függőség spirálisan kicsúszik a kezünkből.”
Az eredmények akkor láttak napvilágot, amikor a világ a kritikus COP27 klímakonferenciára készül a jövő hónapban Egyiptomban.
Úgy tűnik, a kulcsfontosságú ígéretek a globális felmelegedés korlátozására nem fognak teljesülni.
Az ENSZ ma közölte, hogy a világ azon az úton van, hogy elérje a veszélyes 2,5°C-os emelkedést.
Ez sokkal magasabb, mint a széles körben elismert 1,5°C-os határ, amelyet a világnak el kell érnie, hogy megelőzze a szélsőséges áradásokat, aszályokat, termésveszteségeket és jelentős életveszteséget.
A tudósok egyetértenek azzal, hogy a kibocsátást 2030-ra 45%-kal kell csökkenteni, hogy elérjük a 1,5°C-os limitet.
Simon Stiell, az ENSZ klímaváltozási igazgatója közölte: „Hogy őszintén fogalmazzunk, az országok klímaakció tervei, ahogy jelenleg állnak, nem éppen elég jók. Az emberiség ezt nem fogadhatja el.”
forrás: Morning Star