Az Egyesült Baloldal / Északi Zöldek (GUE/NGL) EP képviselői azonnali tetteket sürgettek a Brexit és az EU szerte tapasztalható jogfosztások miatt az Európai Parlament reggeli vitáján.
Az EP képviselők megvitatták az Európai Tanács múlt heti ülését, köztük az Európai Védelmi Alapot.
Martina Anderson ír EP képviselő, aki a GUE/NGL csoportjának Brexit koordinátora, sürgette az EU-t, hogy garantálják az ír sziget északi részének polgárainak jogait, és rávilágított, hogy a békefolyamat is kockán forog:
„Akár kemény, akár lágy határ, a határmenti közösségek Írországban nem fognak kiállni e mellett. A súrlódásmentes és az elektromos határok sem fognak megnyugtatni senkit.
„A kár, amit okoz az írországi békefolyamatnak, felmérhetetlen,” – figyelmeztetett.
„Az EU-nak politikai, törvényi és erkölcsi kötelessége segíteni minket, hogy biztosítsuk, hogy a következő generáció nem fog szembenézni kemény határokkal és nehézségekkel.
„A Tanácsnak és a Bizottságnak a tárgyalásai során meg kell védeniük Írország északi, déli, kelet és nyugati részét Anglia Brexit őrületétől,” – foglalta össze.
Barbara Spinelli olasz EP képviselő, az EP Alkotmányügyi Bizottságának (AFCO) alelnöke, úgy véli, hogy van jövő az EU számára, de csak addig, amíg a szociális igazságosság a fő prioritás:
„Remélem, az Unió felismeri az összes hibát, amelyet elkövetett a 2007-2008-as válság kezdete óta, és abszolút prioritást ad a szociális igazságosságnak és a nagymértékű Európai New Deal-nek. Csak ez által leszünk képesek újra összehozni a polgárokat, akik egyre jobban undorodnak az intézményeinktől.
„Remélem, hogy az Unió többé nem fogja populistának nevezni azokat, akik eltaszítva érzik magukat, mert nem látnak elsöprő változásokat.
„Remélem, az Unió úgy fog tekinteni önmagára, mint a bevándorlás hazájára, és befejezi, hogy Afrikára hárítsa a problémákat, amelyeket mi nem vagyunk képesek megoldani, kivéve falak és a menekültek bebörtönzése által.
„Ez utópiaként hangzik, de nem feledhetjük, hogy még az Unió ötlete is utópia volt a háború alatt,” – foglalta össze.
Eleonora Forenza olasz EP képviselő is szóba hozta a Bizottság vízióját egy Szociális Európáról:
„Juncker elnök arról beszélt, hogy erősíteni kell az Unió szociális pilléreit – de mit is jelent ez?
„Remélem, ez nem azt jelenti, amit az EU szocialista kormányai – mint Franciaország és Olaszország – tettek a munkaügyi reformjaikkal.
„Azt is tudni szeretném, milyen emberi jogokért áll ki Európa, amikor olyan egyezményekbe lép be, mint amit Törökországgal és Líbiával kötöttek?” – kérdezte.
Végül Miguel Urban spanyol EP képviselő fejezte ki aggodalmát az Unió militarizálása miatt:
„Az Európai Tanács úgy döntött, hogy folytatja a jelenlegi válság meglovaglását több militarizálással és az Európai Védelmi Alap növelésével. Ez csak a fegyveriparnak és a brüsszeli lobbistáiknak kedvez.
„Ha meg akarjuk menteni Európát, változtatni kell a politikánkon. Képesek vagyunk rá, ahogy Perry Anderson javasolta, és elégette a Maastrichti Szerződést.”
Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció