A világ vezető hatalmai azt tervezik az ausztráliai Brisbane-ben, hogy 2 ezer milliárd dolláros lökést adnak a globális GDP-nek.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió a homályos Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP) felgyorsítására buzdítanak, egy kereskedelmi megállapodásra, amely lehetővé teszi Európai nagy közszolgáltatási szektorainak felvásárlását a transznacionális vállalatok által.
Összesen 800 „reform kezdeményezést” tárgyaltak meg a konferencián, a TTIP támogatásától a kereskedelmi díjak eltörléséig és az infrastruktúrába való befektetésig.
A gyűlés szerint az országoknak kötelezettséget kellene vállalniuk a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet megfigyelései alapján, lábbal tiporva a nemzetek jogait, hogy eldöntsék a saját gazdaságpolitikájukat.
Ellenben a fejlődő országok a saját tervüket részesítették előnyben Brisbane-ben, Kínával és Brazíliával az élen, akik nagyobb „szolidaritásra és együttműködésre hívtak fel a BRICS (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) országokon belül”, hogy legyőzzék a kapitalista nyugat gazdasági dominanciáját.
Hszi Csin-ping, kínai elnök megegyezéseket írt alá Dimla Rousseff, brazíl elnöknővel, hogy egy új Brazília-Peru vasútvonalat építsenek, és befektessenek a latin-amerikai nagysebességű vasútba is.
Rousseff elismerőleg szólt a két ország együttműködéséről a zöld energia technológia terén.
Hszi nagyobb beleszólást követelt a nem-nyugati országoknak az IMF-be, és követelte a „nemzetközi pénzügyi rendszer” reformját, az adócsalók globális felelősségre vonását és a fejlődő országok iparosításának elősegítését.
A nagyobb arányú közösségi befektetésre való felhívásai egy váratlan szövetségesre találtak Washingtonban, Jack Lew, az USA pénzügyi titkára személyében, aki az EU privatizáló megszorító folyamatai miatt egy „elvesztegetett évtizedre” figyelmeztetett.
Az Egyesült Államok sürgette Németországot, hogy a gyenge vállalását 3 év alatt még 10 milliárd euroval növelje a közszektor kiadásai terén – csupán a vezető európai hatalom GDP-jének 0,1%-ával – félve, hogy Európa folytatódó gazdasági hanyatlása a saját vállalatait is megfosztja a nyerészkedő piacától.
forrás: Morning Star