Kelet-Afrika tartós szárazsága az ember okozta klímaváltozás miatt súlyosbodott – állapította meg egy nemzetközi klímakutató csapat.
A World Weather Attribution csoport szerdán közzétett jelentése arra törekszik, hogy gyorsan megállapítsa,hogy az adott extrém időjárási eseményt befolyásolta-e a klímaváltozás.
Tizenkilenc tudós hét országból értékelte, hogy a klímaváltozás hogyan befolyásolta az esőzéseket a régióban.
Joyce Kimutai, a Kenya Meteorológiai Főosztály főmeteorológusa azt mondta: „A klímaváltozás okozta az alacsony csapadékmennyiséget a régióban, és kivételesé tette a szárazságot.”
A csapat elemzői vizsgálták az időjárás történelmi adatait, ideértve a két fő esőzési minta változásait a régióban, valamint a 1800-as évekig visszamenőleg számítógépes modellek szimulációit.
Megállapították, hogy a hosszú esős évszak, márciustól májusig, szárazabbá válik, míg a rövid esős évszak, általában október és december között, a klímaváltozás miatt nedvesebbé válik.
A szakemberek az érintett régió szárazságára úgy hivatkoztak, mint „egyedi tapasztalatra”.
Friederike Otto, a londoni Imperial College vezető klímakutatója és a tanulmány vezető szerzője hangsúlyozta, hogy az éghajlatváltozás hatásai “erősen függnek attól, milyen sebezhetőek vagyunk”.
Bár az éghajlatváltozás növelte a szárazság gyakoriságát és súlyosságát a sarkvidéki régióban, a tudósok elismerték, hogy az előző kudarcokkal járó esős évszakok, a magas hőmérsékletek, a konfliktusok, a törékeny állam és a szegénység is hozzájárult a „pusztító hatásokhoz”.
Az ENSZ szerint több mint 20 millió ember szenved az éhínség miatt Kenyában, Etiópiában, Szomáliában, Ugandában és Dél-Szudánban, ebből több mint 2,2 millióan menekültek el Szomáliában és Etiópiában, és súlyos anyai kockázatok fenyegetik a százezres nagyságrendben várandós vagy szoptató nőket.
Rod Beadle, a Food for the Hungry segély- és humanitárius ügyekért felelős vezetője figyelmeztetett, hogy majdnem 15 millió gyermek veszélyeztetett akut alultápláltság miatt.
Hozzátette: “Az észak-kenyai esőzések ellenére a korábbi száraz évszakok súlyos helyzetet teremtenek.
“Az aszályos körülmények erősen tömörült talajt eredményeznek, ami nem tudja felszívni a vizet, így az árvizek súlyosabbak lesznek. Az ország súlyos kolera- és más járványokkal is szembesül, ahogy egyre több menekült érkezik.”
Guyo Malicha Roba, a Jameel Observatory élelmiszerbiztonsági szakértője, amely a szárazföldi nemzetek élelmiszerbiztonsági kérdéseivel foglalkozik, úgy véli, hogy sokkal több munka szükséges az időbeni figyelmeztető rendszerek használatához, hogy gyorsabban reagálhassanak az “élelmiszer-sokkra”.
forrás: Morning Star