Justin Trudeau, a Liberális Párt miniszterelnöke szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy bocsánatkérésre fogja felszólítani Ferenc pápát a katolikusok által megölt, elrabolt, megkínzott és fogságban tartott kanadai őslakos gyermekek miatt.
Kanada gyarmati idejében, 1847-től majd 100 éven át 150 ezer indián, mesztic és inuit (eszkimó) gyermeket szakítottak el családjuktól, és zártak katolikus „nevelőintézményekbe”. A fizikai és lelki erőszak mellett a szexuális visszaélések is gyakoriak voltak.
A kanadai Bizottság a Megbékélésért és Igazságért (TRC) jelentése szerint a 150,000 elhurcolt gyermekből több ezren haltak meg alultápláltság, erőszak vagy betegségek miatt. A szervezet is kimutatta, hogy az ottawai kormány megbízásából a katolikus egyház célja az volt, hogy az őslakosokat megfosszák jogi, társadalmi, kulturális, vallási és faji entitásuktól.
Kedden Trudeau is bocsánatot kért a kanadai állam nevében az őslakosok ellen elkövetett bűncselekmények miatt, és emlékeztetett rá, hogy Ferenc pápa is már bocsánatot kért korábban a katolikus egyház nevében a dél-amerikai gyarmatosítás áldozatai miatt.
A 34 millió kanadai népességnek már pusztán csak az 5%-át alkotják őslakosok. Az óriási történelmi bűncselekmények miatt az őslakos kisebbség is hasonló szociális válsággal küzd, mint az Egyesült Államok afro-amerikai és indián lakossága. A magyar cigányság szociális válsága is hasonlóan az állam és az államvallás által elkövetett óriási történelmi bűncselekmények (állami rasszizmus, holokauszt, népirtások, szegregáció) áldozata.
A kanadai őslakosok között is dúl a nagyarányú öngyilkosság, az alkoholizmus és más szociális problémák.
A katolikus egyház áldozatainak számáról csak erős becsléseket lehet találni, egyes források 800 millióra teszik. Mivel Kanada 1847-ben már a kapitalista gazdaságpolitika szerint működött, amelynek egyik vadhajtása az etnikai elnyomás és az elszegényedett rétegek totális kizsákmányolása, ezért a 150,000 őslakos is felkerülhet a több mint másfél milliárd (1500 – 1600 millió) áldozatos listára.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.