A titkos kereskedelmi megállapodás, a TTIP, amelyet Brüsszel és Washington tárgyal, 600.000 európai munkahelyet fog megszüntetni az Egyesült Államok akadémikusai szerint.
Nagy-Britanniában szintén bércsökkenéssel járna és a GDP 7%-át tenné át a munkásoktól a tőke kezébe.
A tanulmányt az Egyesült Államok Tufts Egyeteme folytatta le, és a Világfejlődés Mozgalom adta ki Európában.
A Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP) mögött David Cameron is ott áll, aki szerint ez szükséges löket a brit gazdaság számára, de Jeronim Capaldó, a Tufts Globális Fejlődési és Környezeti Intézetének első számú kutatójának cikke azt vetíti előre, hogy a megállapodás munkahelyek elvesztését, alacsonyabb növekedést és sokkal instabilabb gazdaságokat eredményezne.
Sokkal jobban érintené Európát az Egyesült Államok gazdaságának ingadozása, több megszorítás, további bérleszorítások, alacsonyabb adóbevételek, nagyobb kormányzati hiányok és szociális feszültségek következnének.
A TTIP tárgyalások erős ellenállásba ütköztek – több mint ezer helyen történt fellépés az október 11-ei európai akciónapon, beleértve ezrek demonstrációját a londoni Parlament téren és zászlók kifüggesztését a Westminster hídon.
Kevesebb mint egy hónap alatt több mint 800.000 ember írt alá Európa szerte egy petíciót, amely arra szólít fel, hogy a szerződést dobják félre.
Capaido elmondta: „A tanulmányunk szerint a TTIP súlyosbítja, nem megoldja Európa gazdasági problémáit – növekvő munkanélküliség, súlyosbodó egyenlőtlenség, a munkások csökkenő vásárlóereje várható, aláaknázza az EU-n belüli kereskedelem dinamizmusát, és kiteszi az európai országokat a vagyonbuborékoknak és az Egyesült Államokból érkező pénzügyi ragályoknak.”
„Ebben az európai felépülésnek törékeny idejében, a TTIP hibának tűnik.”
Guy Taylor, a Világfejlődés Mozgalom kereskedelmi igazságossági aktivistája elmondta: „A TTIP a saját szabályaiba is belebukik, feltételezve, hogy támogatja az EU fejlődését, de valójában munkanélküliséget és alacsonyabb béreket eredményezve.”
„A kutatás megmutatja, hogy néhányan tényleg jól járnak – néhány nagyvállalat profitja növekedni fog az átlagmunkás kárára. Ez valójában az 1% szerződése, amelyet meg kell állítanunk.”
forrás: Morning Star