A fejlődő országok egyre mélyebbre fognak süllyedni a nyomorban az EU és az USA közötti, szélsőségesen kapitalista TTIP kereskedelmi egyezmény miatt, – közölte tegnap a Fairtrade Foundation (Szabadkereskedelmi Alapítvány).
A rendkívül ellentmondásos Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség azzal fenyeget, hogy megszorítja a fejlődő országokból érkező exportot, akiket kizártak a titkos tárgyalásokról.
A világ vezetői, köztük David Cameron brit miniszterelnök is tervbe vette az Egyesült Nemzetek fenntartható fejlődés céljait (SDG-k), amelyek célja véget vetni a globális nyomornak és csökkenteni az egyenlőtlenséget.
De az alapítvány azzal érvelt, hogy az olyan kereskedelmi politika, mint az EU cukorpiacának reformja veszélyezteti a szegény országok több százezer cukornád-termelő farmerjének megélhetését.
„A kereskedelem óriási lehetőség, hogy kiemeljünk szegény országokat a nyomorból,” – mondta Michael Gidney, a Fairtrade Foundation vezérigazgatója.
„Az Egyesült Királyság kormányának biztosítania kell, hogy a fenntartható fejlődés retorikája mögött ott a kereskedelmi politikája is.”
A reformok eltávolítanák a kupakot az EU cukorrépa termeléséről, amely 2020-ra 200,000 afrikai, karibi és csendes-óceáni embert taszítana nyomorba.
A kupak eltávolítása azt jelentené, hogy a kis cukornádtermelő farmerek képtelenek lennének versenyezni az európai cukorrépa termesztőkkel, akik támogatást kapnak az EU közös mezőgazdasági politikájának keretein belül.
A Fairtrade Foundation kutatásai szerint egyedül Mozambik és Szváziföld több mint 40 millió dollárt veszít, ahogy a termelőiket kiteszik a világpiacnak, csapást mérve a bevételeikre.
Miközben Nagy-Britannia a legnagyobb külföldi segélyezők között van, Gidney elmondta: „Szükségünk van rá, hogy a szegények kerüljenek előre, és az SDG-k egyedülálló lehetőséget jelentenek, hogy igazságosabb, fenntarthatóbb kereskedelmet kezdeményezzenek.
„Máskülönben ez annak az esete, hogy egyik kézzel segélyt adunk, a másikkal pedig elvesszük a kereskedelmi szabályok és egyéb dolgok által.”
Az alapítvány sürgette a kormányt, hogy biztosítsa, hogy az SDG-k „szegénypártiak”, és igazságos és fenntartható kereskedelemhez vezetnek, és felszólított az intézmények közös fellépésére, hogy a kereskedelem által csökkentsék a szegénységet.
Forrás: Morning Star