Mike Mawhinney a Sky riportere a frontvonalból tudósít, és azon csodálkozik, mire lenne szüksége a koalíciós csapatoknak mire lenne szüksége az Iszlám Állam legyőzéséhez.
A Népi Védelmi Egységek (YPG) legjobban előretolt állásainál egy 1940-es évekbeli, orosz gyártmányú Mosin-Nagant puska van egy 18 éves harcos kezében.
Híján van annak a kifinomultságnak, amelyre szükség lenne az Iszlám Állam elleni harcokhoz Rojavában, de már tapasztaltan kezeli.
Ütött-kopott AK-47-esek vannak átvetve a fiatal férfiak és nők vállán, és ezek is használhatók és hatékonyak.
Mögöttük 14,5 mm-es KVPT nehéz gépfegyver van felszerelve a közel-keleten elterjedt Toyota terepjáróra.
Nehéz lövedékeket köp rövid sorozatokban a távoli Iszlám Állam állásokra. Mint minden kurd milícia által viselt fegyver, ez is kegyetlen és egyszerű a hadviselésben.
Szemben velük az Iszlám Állam mesterlövészekkel és 50 mm-esek aknavetőkel küzd.
A YPG Előretölt Hadműveleti Bázisa hideg és poros. Sozda Afrin parancsnok elmondja, hogy „a harcosoknak épp csak elég lőszerük van”, és gyakran kell elvenniük a megölt ISIS harcosok fegyvereit az utánpótláshoz.
Az amerikaiak által vezetett koalíció repülői magasan köröznek. Ők visznek kifinomultságot a harcba, lecsapva számos alkalommal a vélt ISIS állásokra, 2 km-re a mi állásainktól.
A légicsapások visszaszorították az Iszlám Államot az ellátási vonalaik mögé a török határon, vissza Raqqába, valamint föld alá kényszerítették őket.
A pesmergák Irakban és a YPG számos sikeres offenzívát indított.
Az Iszlám Állam – úgy tűnik – elkeseredett állapotban van, tapasztalatlanokat küldve öngyilkos bombázásra gyalog vagy járművön, hogy áttörjenek a kurd védelmen.
Legtöbbjüket – ha nem mindet – lelövik a senkiföldjén, fennakadnak a járműre szerelt improvizált robbanószereket (VBIED) elhárító árkokban, vagy idő előtt felrobbannak a kopár, füves pusztákon.
Nem tűnik úgy, hogy képesek lennének tapasztalt és edzett harcosokkal átkarolni a YPG állásait, megostromolva a célt és elhárítva a kurd ellentámadást.
A légicsapások csökkentették hatékonyságukat, hogy manőverezhető hadviselést folytassanak, csökkentve a számukat, és betaszítva őket a föld alatti világba.
A légiháború önmagában sosem hatékony igazán, ahogy láttuk a korábbi konfliktusokban a Balkántól Afrikán át a Közel-Keletig.
Politikai beszédben a kurdok állnak leginkább két lábbal a földön. A kérdés, hogy ez elég lesz-e az Iszlám Állam legyőzéséhez, vagy a koalíció több fegyvert és kiképzést biztosít – és talán további katonákat, hogy elvégezzék a feladatot.
forrás: Sky
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.