Kína figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok a hétvégén hadihajókat küldött a Dél-kínai-tengerre.
A kormány közölte, hogy a „mélyen provokatív” tervek fenyegetik a regionális stabilitást egy olyan korszakban, amikor a feszültségek nőnek a két ország között.
Wang Ji külügyminiszter kijelentette, hogy az Egyesült Államok haditengerészeti felvonulása „az egyetlen oka a régió destabilizálásának”, miután Washington bejelentette terveit, hogy hadgyakorlatokat fog végrehajtani a vitatott vizeken.
Joe Jeiley, az Egyesült Álllamok hadseregének szóvivője közölte, hogy a „USS Nimitz és a USS Ronald Reagan repülőgép-hordozók nem jelentenek fenyegetést… és nem is válaszolnak semmilyen politikai vagy globális eseményre.”
Ellenben ez azután történt, hogy Kína bejelentette, hogy hadgyakorlatot fog tartani a Hszisa-szigetcsoportnál.
„A Hszisa-szigetcsoport (Paracel) vitathatatlanul kínai felségterület, és a hadseregünknek minden joga megvan hadgyakorlatokat tartani,” – közölte.
A két anyahajó térségbe vezénylése bizonyára nem véletlen egybeesés röviddel Peking nyilatkozata után.
Múlt héten az Egyesült Államok külügyminisztériuma megerősítette, hogy figyelik a régió fejleményeit.
Egy múlt csütörtöki Pentagon nyilatkozat szerint „Katonai hadgyakorlatok végrehajtása a Dél-kínai-tenger vitatott területein kontraproduktív a feszültségek csillapítása és a stabilitás fenntartása szempontjából.”
Ellenben a haditengerészeti tisztviselők megpróbálták alulértékelni az anyahajók jelenlétét, azt állítva, hogy a haderőtelepítés csak a „rutin műveletek” része.
Washingtonnak egyre növekvő feszültségei vannak a régióban, mivel múlt hónapban is hajókat telepített a Dél-kínai-tengerre.
Li Huamin vezérezredes válaszában figyelmeztetett, hogy a lépés ellenkezik a nemzetközi joggal és megsérti Kína szuverenitását.
„Ez szándékosan növekvő biztonsági kockázat a régióban és nagyon könnyen előre nem látható incidenseket generálhat,” – figyelmeztetett.
Kínát sürgetik, hogy fontolja meg a szakítást az amerikai dollárral.
Zhou Li, a Kommunista Párt nemzetközi összeköttetések intézetének egykori igazgatóhelyettese közölte, hogy az egyre súlyosbodó gazdasági háború közepette szükséges a szakítás.
A Pénzügyi Tanulmányok Csongjangi Intézete szombaton közölt cikkében figyelmeztetett, hogy az amerikai dollár hegemóniája „fő kockázati tényezővé válhat, amely a torkunknál fogva ragad meg minket”, miközben kínai tisztviselőket fenyegetnek újabb szankciókkal.
forrás: Morning Star