Az Európai Bizottság új mázat próbált borítani tegnap a népszerűtlen kereskedelmi egyezményre, a tőkepárti vitamechanizmus második manipulált újraszerkesztésével.
Cecilia Malmstrom, az EU Kereskedelmi Megbízottja leleplezte a legfrissebb javaslatot az ellentmondásos Befektető-Állam Vita Megállapodási (ISDS) mechanizmussal kapcsolatban, amely a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP) megfúrásával fenyeget.
A TTIP-t jelenleg titokban tárgyalják a homályos európai és amerikai bürokraták.
Ez ellenállással szembesült számos probléma miatt, különösképp az ISDS esetén, amelyet most átkereszteltek Befektetési Bírósági Rendszerré (ICS = Investment Court System).
Ez lehetővé teszi a külföldi vállalatoknak, hogy bepereljék a kormányokat az aktuális vagy feltételezett veszteségeik miatt, amelyet a politikájuk eredményezett.
Az egyezményt ellenző aktivisták elmondták, hogy ez már hanyatlást eredményezett az egészségügy és biztonság, a fogyasztói és munkás jogok területén a hasonló kereskedelmi egyezményeket aláíró országokban.
Az új terv szerint a vitákat nyilvános bíróságok rendezik, amelynek bíróit egy 15 fős testületből véletlenszerűen választanának ki.
A testületet az EU és az USA közösen választaná, ebből öt-öt jönne mindkét féltől és további öt a megegyezésen kívül eső országokból.
Malmstrom ragaszkodott hozzá, hogy a nemzeti függetlenséget „teljes mértékben tisztelnék”.
De a kritikusok rámutattak, hogy az új ICS mechanizmus nem vonatkozik a Kanadával létesítendő Kiterjesztett Gazdasági Kereskedelmi Egyezményre (CETA), és arra, hogy az USA egyszerűen elutasíthatja, hogy azt elfogadja.
A javaslat figyelmen kívül hagyja az Európai Bizottság konzultációjára adott 145,000 válaszolót, akik az ISDS bármely formáját elutasítják.
Forrás: Morning Star
Kiegészítés: A TTIP-t elutasító Európai Civil Kezdeményezést, amelyet hazánkban az Európai Baloldal is támogat, eddig 2 millió 750 ezer ember írta alá.