Az Európai Központi Bank (EKB) felfedte, hogy óriási profitot zsebelt be azzal, hogy beavatkozott az Eurozóna válságába, amely Görögországot, Olaszországot, Spanyolországot, Írországot és Portguáliát sújtotta.
A Positive Money Europe szervezet kutatói és aktivistái kimutatták, hogy az EKB 73 milliárd eurót profitot termelt, miközben az eladósodott országokat tömeges megszorításokra kényszerítették.
Az Európai Központi Bank, a Nemzetközi Valutaalap és más szervezetektől származó adatok szerint az EKB kb. 18 milliárd euró profitot zsebelt be csak Görögországból.
A csoport szerint az EKB hasonló profitot termelt a spanyol, portugál, olasz és írországi válság során, amely 61 milliárd euróra rúg.
Elmagyarázták, hogy a profit az Értékpapír Piaci Program (SMP) által keletkezett, amelyet a 2010-es pánik még fokozott a görög adósság fenntarthatósága és annak kiterjedésétől való félelem kapcsán.
Válaszul az EKB legalább 218 milliárd eurónyi kötvényt vásárolt olyan országoktól, amelyek hasonló nehézségekkel néztek szembe, ezzel az SMP óriási pénzgyárrá vált az Eurorendszer számára.
A Positive Money Europe közölte, hogy az információt azután fedezték fel, hogy a belga Philippe Lamberts és az ír Matt Carthy (Sinn Féin) képviselői az SMP profitjának nagyobb átláthatóságát követelték.
Az EKB bár az euró központi bankja és irányítja a monetáris politikát az Eurozónában, alig van alávetve átláthatósági kötelezettségeknek, szemben más pénzügyi intézményekkel.
Az úgy nevezett trojka részeként központi szerepet játszik az Európai Unió neoliberális megszorító politikájában, valamint kegyetlen és büntető intézkedéseket hozott, amellyel megfojtották a görög gazdaságot óriási megszorítási követelésekkel és visszakényszerítve őket a kisegítő csomagokra.
forrás: Morning Star