Egy civil menekültmentő hajtó kapitánya felveszi a harcot Matteo Salvini szélsőjobboldali olasz belügyminiszterrel, és tegnap Lampedusa kikötője felé vette az irányt, hogy partra tegyen 42 menekültet.
A Sea Watch holland civil szervezet közösségi médiában megosztott posztjában tegnap reggel kérték, hogy a követőik támogassák Carola Rakete, a Sea Watch 3 kapitánya jogi költségeinek alapját.
„Amilyen gyorsan csak lehetséges, biztonságosan partra kell tennünk ezeket az embereket!” – közölte Carola kapitány a Sea Watch 3 fedélzetéről küldött üzenetében. „Hat napja a tengeren rekedtünk 42 menekülttel!”
„Ha a kapitányunk követi a hajózási törvényt, akkor az a dolga, hogy a megmentett embereket biztonságos kikötőbe vigye, de ezért súlyos büntetésre számíthat Olaszországban,” –
közölte a szervezet.
Olaszország június 15-én vezette be azt a fasiszta törvényt, amely akár 50 ezer euróra bünteti a civil társadalom mentő szervezeteit, ha migránsokat tesznek partra engedély nélkül.
Salvini eredeti szándéka az volt, hogy menekültenként 5000 euró legyen a büntetés, de politikai nyomásra felülbírálta döntését.
„Úgy döntöttem, hogy kikötök Lampedusában,” – közölte tegnap Rakete. „Tudom, hogy kockázatnak vagyok kitéve, de a fedélzeten a 42 túlélő kimerült. Biztonságba fogom vinni őket.
„Az életük sokkal fontosabb bármely politikai játéknál.”
A Sea Watch 3 53 embert mentett meg nemzetközi vizeken, Líbia partjainál június 12-én egy gumicsónakból.
Ugyanezen a napon az EU által pénzelt Líbiai Parti Őrség (LCG) Tripolit jelölte meg biztonságos kikötőnek.
Salvini a Twitteren írta, hogy a hajónak eleget kellett volna tennie az LCG-nek, de a személyzet ezt megtagadta, azt válaszolván, hogy „Tripoli nem biztonságos kikötő. Bűncselekmény erőszakkal visszaküldeni a kimentett embereket egy háborús országba, ahol törvénytelen bebörtönzés és kínzás várna rájuk.”
A fasiszta Salvini azt is írta hétfőn a Facebookon: „Az Európai Unió meg akarja oldani a Sea Watch problémáját? Egyszerű. Holland hajó, német civil szervezet: a migránsok fele Amszterdamba, a másik fele Berlinbe. És lefoglaljuk a kalózhajót.”
Az olasz hatóságok orvosi okok miatt engedélyezték 10 migráns partra szállását három nappal később, és a mentősök még egyet kimentettek június 21-én, így 42-en maradtak a fedélzeten, köztük három gyermek, hogy olasz felségvizeken körözzenek Lampedusa körül további 5 napig.
„Egyetlen európai intézmény szándékában sincs felelősséget vállalni és fenntartani az emberi méltóságot a Földközi-tenger európai határain,” – közölte tegnap Johannes Bayer Sea Watch szóvivő.
„Ezért kell nekünk magunknak felelősséget vállalnunk. Belépünk az olasz felségvizekre és nincs már választásuk, csak engedni, hogy garantálják vendégeink biztonságát, akik alapvető jogait már elég régóta megsértették.”
„Az emberi jogok biztosítását nem lehet útlevélhez vagy bármely EU tárgyaláshoz kötni, ezek elidegeníthetetlen jogok.”
Haidi Sadik, a hajó kulturális közvetítője közölte: „Vannak emberek a fedélzeten, akik borzalmakon mentek keresztül Líbiában, és akiket súlyosan megkínoztak, de még ha nem is ez lenne a helyzet, a törvény szerint minden tengeren kimentett embert biztonságba kellene szállítani.
„Ezeknek az embereknek vannak alapvető szükségleteik és alapvető jogaik. A mentő művelet addig nem ér véget, amíg minden egyes kimentett ember nem ér földet.”
Hassiba Hadj Sahraoui, az Orvosok Határok Nélkül humanitárius ügyi tanácsadója közölte a Morning Star-nak: „Minden patthelyzet a tengeren megmutatja, milyen törékeny az európai menekültügyi rendszer, mivel a politikusok a népszerűségüket féltik a sérülékeny emberek jóléte helyett.
„Férfiak, nők és gyermekek folyamatosan menekülnek Líbiából, ahol sokat szenvedtek a büntető központokban embertelen körülmények között egy éppen zajló konfliktusban. Fenntartható, megbízható és kiszámítható partraszállítási rendszerre van szükség a túlélők részére, ahol humánusan bánnak velük és ahol menedéket kaphatnak.
„Ahogy az európai kormányok kriminalizálják a kutatásokat és a mentő erőfeszítéseket, úgy vesztik el emberségüket.
„A humanitárius szereplők megbüntetése azért, mert embereket mentenek a tengeren olyan, mintha a mentősöket büntetnék, hogy betegeket visznek a kórházba.
„Az életmentés nem bűncselekmény, hanem kötelesség. Az életnek előbbre valónak kell lenni a politikai magamutogatásnál.”
forrás: Morning Star