Több mint 150 civilt, főként gyermekeket öltek meg egy 2017-es titkos nigériai amerikai katonai hadművelet során, többek között mikor lebombáztak egy menekülttábort – derül ki újonnan közzétett dokumentumokból.
Az amerikai The Intercept híroldal által az Információs Szabadság alapján gyűjtött jelentések szerint az Egyesült Államok hírszerzése is részese volt annak a támadásnak, amely során 150 ember meghalt, többségében gyermekek.
A nigériai hadsereg által működtetett tábor lebombázása 2017 januárjában történt. A Rann közeli táborban több mint 43 ezer ember élt, közel a kameruni és csádi határhoz.
Legalább 35 épületet pusztítottak el a bombázás alatt, amely során kilenc segélymunkás meghalt és további 120 ember megsebesült.
A túlélők szerint először egy felderítő repülőgép szállt el felettük, majd egy másik lebombázta a tábor azon körzetét, ahonnan az emberek vizet hoztak egy kútból. Egy másik repülő a menekültek sátrait bombázta.
Az amerikai-nigériai közös hadművelet a Boko Haram dzsihádista csoport ellen irányult – állították akkor.
Nem sokkal ezután a nigériai légierő közölte, hogy a térség nem volt humanitárius bázisként jelölve a térképeken, amely a bombázáshoz vezetett.
John Enenche nigériai tábornok szerint a hely úgy tűnt, mint amit ellenséges tevékenységhez is használhattak.
Emberi jogi aktivisták eltussolással vádolják a nigériai légierőt, mivel felfoghatatlan, hogyan nem vettek észre egy levegőből is jól látható menekülttábort.
Az Intercept cikke szerint az Egyesült Államok kormánya titkos hírszerzési támogatást nyújtott a nigériai hadseregnek a térség bombázása előtt.
Az Egyesült Államok Afrika Parancsnoksága (Africom) titokban utasította Frank J. Stokes dandártábornokot, hogy folytasson le vizsgálatot, de megakadályozták, hogy információkat gyűjtsön bármely egyéntől vagy szervezettől, amely részt vett a támadásban.
„Önnek nincs fennhatósága potenciálisan inkrimináló bizonyítékok gyűjtésére bármely szolgálatban lévő személytől, amerikai civil alkalmazottól, az amerikai hadműveleteket támogató szerződéses személytől vagy külföldi katonai személytől,” – áll a megbízásában.
A vizsgálat eredményeit sosem publikálták, amely az eltussolás vádjához vezetett.
Kelly Calahan az Africom-tól közölte, hogy a parancsnokság nem volt részese a bombázásnak, de elmondta, hogy a titkos műveletet a CIA vagy egy speciális hadművelet a saját parancsnoki láncában hajthatta végre.
Lucky Irabor tábornok, aki jelenleg nigériai védelmi miniszter, elismerte, hogy ő rendelte el a ranni támadást, amely „az egyik nagy nyugati ország” hírszerzési eredményein alapult.
forrás: Morning Star