Kim Dzsongun észak-koreai vezető huga figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy ha békét akarnak, „ne okozzanak bűzt”, mikor vezető amerikai politikusok érkeztek Szöulba tárgyalni a dél-koreai kollégáikkal.
Kim Jodzsong azért is ostorozta Washingtont és Szöult, mivel a két ország közös katonai hadgyakorlatot tart.
„Megragadjuk a lehetőséget, hogy figyelmeztessük az új amerikai kormányt, amely keményen próbálja elterjeszteni a lőpor szagát hazánkban,” – közölte az észak-koreai állami médiában.
„Ha békében akarnak aludni az elkövetkező négy évben, akkor első lépésként inkább ne okozzanak bűzt,” – tette hozzá a befolyásos észak-koreai hivatalnok.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin védelmi miniszter a héten Ázsiában van és biztonsági tárgyalásokat folytat japán és észak-koreai tisztviselőkkel.
A tárgyalások célja főként támogatást szerezni Washington számára, hogy elszigeteljék Kínát az új hidegháború során.
Bár Joe Biden erőfeszítéseit, hogy kapcsolatba lépjen az észak-koreai vezetővel visszautasították, mióta januárban elfoglalta a hivatalát.
Ehhez az is hozzájárulhatott, hogy Biden „gengszternek” nevezte Kimet a választási kampányában.
Kim egyike volt a világ kevés vezetőjének, aki nem gratulált Biden választási győzelméhez. Az Egyesült Államokat jelölték meg Észak-Korea első számú ellenségének és a fejlődésük gátjának.
Három nagyformátumú találkozó jött létre Trump elnöksége alatt Phenjannal, de nagyon kis eredménnyel, mivel közölték, hogy ezeket nem folytatják, amíg az Egyesült Államok véget nem vet az ellenségeskedésnek.
Ehelyett Washington növelte a feszültségeket a Dél-Koreával tartott hadgyakorlatok során.
A hadgyakorlatokat kritizálva Kim kijelentette: „A kardcsörtetés és az ellenségeskedés sosem jár párbeszéddel és együttműködéssel.”
Majd hozzátette, hogy Szöul elkeseredetten próbálja megmutatni a „miniatűr háborús játékaival, hogy magukra találtak a politikai, gazdasági és járványügyi válságban.”
Kim figyelmeztetett, hogy Észak-Korea kész kivonulni a 2018-as interkoreai katonai egyezményből, amely célja csökkenteni a feszültségeket a közös határon, és felülvizsgálja, feloszlassák-e azokat a szervezeteket, amelyek célja az együttműködés Dél-Koreával, ha a provokációk folytatódnak.
forrás: Morning Star