Az Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció magyarázó közleménye a klímatörvénnyel kapcsolatban
A háttér
Az Európai Bizottság javaslatot tett az első Európai Klímatörvényre, amelynek célja törvénybe írni az európai gazdasági és társadalmi klímasemlegesség céljait 2050-re.
Az ENSZ 2020-as Emissziós Rés Jelentése szerint a bolygó 3,2°C-os globális felmelegedést fog elszenvedni még akkor is, ha az országok teljesítik a 2015-ös Párizsi Klímaegyezményben vállalat kötelezettségeiket.
Ahogy az országok felkészülnek jóváhagyni az újonnan elfogadott kibocsátási céljaikat, a Bizottság hatástanulmánya szerint a 2030-ra 55%-kal csökkentett üvegházhatást okozó gázok kibocsátása „nem csak szilárd pályára állítaná az EU-t a klímasemlegesség felé, hanem globális úttörővé tenné az EU üzletet és ipart.”
Ezért az ambiciózus közbülső 2030-as emissziócsökkentés elérése, amely összhangban álla a tudományos állásponttal, kulcsfontosságú a bolygó biztonsága szempontjából, megelőzve a globális felmelegedés legpusztítóbb következményeit.
A klímasemlegesség délibábja
Míg az Európai Bizottság célja felülvizsgálni a 2030-as emisszió csökkentési céljait összehasonlítva az 1900-essel, néhány ország, mint Lengyelország és Írország már küzd, hogy elérje a 40%-os célt. A COVID-19 hosszútávú hatásai bizonyára hatással lesznek a tagállamok képességére, hogy a 2030-asnál nagyobb ambíciókat érjenek el, újabb ürügyet kínálva, hogy tovább halasszák a klímaakciót.
A fosszilis üzemanyag lobbi intenzív kampányt indított, hogy felhígítsa az Európai Zöld Deal-t (EGD), kihasználva, hogy privilegizáltan megkörnyékezhetik a Bizottság döntéshozóit. Az EGD kidolgozásának első 100 napján a legfőbb bizottsági tisztviselők 151 alkalommal találkoztak az üzleti élet lobbistáival, heti több mint 11 alkalommal, és csak 29 alkalommal voltak jelen a közérdek képviselői is.
A Bizottság elutasította a tudomány követését, amely legalább 65%-os csökkentést irányoz elő 2030-ra, és azt elégtelen 55%-on határozta meg.
Fiatal aktivisták és civilek felhívása a valódi és azonnali akcióra
A fiatal klímaaktivisták, beleértve Greta Thunberg az EU klímatörvényét „kapitulációnak” nevezte. A Greenpeace kifejtette, hogy az EU 2030-as emisszió csökkentési céljait legalább 65%-kal kell csökkenteni, és kiemelte, a 2035 utáni szükséges célokat a tudománnyal összhangban kell megállapítani. Ugyanakkor a WWF is közölte, hogy „a klímatörvény megmutatta az irányt, de hiányt szenved az iramban”, mivel a javaslat nem éri el, amire a klímavészhelyzetben szükség van, se nem tartalmaz intézkedéseket, amelyek rövidtávon és drasztikusan csökkentenék a kibocsátást.
A Baloldal álláspontja
Hogy megelőzzük a klímakáoszt és garantáljuk a fenntartható fejlődést egy egészségesebb és igazságosabb társadalom felé – nekünk és az elkövetkező generációknak -, úgy véljük, az átmenetnek szociálisan igazságosnak és befogadónak kell lennie, biztosítva, hogy senkit nem hagynak hátra. Hogy ez lehetségessé váljon, a legújabb független tudományos bizonyítékokat kell az üzleti érdekek elé tenni.
Támogatjuk a 2030-as és 2040-es csökkentési célok meghatározását, amelyek felsorakoznak a 1,5°C-os út mentén (mi 2030-ra 70%-os emissziócsökkentést javasoltunk), valamint szükség van egyegyesült szén költségvetésre is, amelyet a civil társadalom is követel, valamint független tudományos szervezetek, hogy fokozatosa leépítsük a fosszilis üzemanyag támogatását.
Továbbá az Európai Parlament baloldali frakciója 2040-re időzítené a klímasemlegességet, valamint Közös Mezőgazdasági Politikát akarunk, amely megerősíti a klímatörvényt, mintsem ellenkezik vele, és be akarjuk tiltani a fosszilis üzemanyag lobbit.
Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció