Az Európai Parlament mai szavazása a vállalati fenntarthatósági kötelezettségvizsgálatról hozza el a multik áldozatai számára régóta várt igazságot, és győzelem a vállalati büntetlenség felszámolásáért folytatott harcban.
Túl hosszú ideig támogatta az EU azt a rendszert, amelyben a multinacionális vállalatok szervezik és profitálnak a munkavállalók kizsákmányolásából a globális értékláncokban, anélkül hogy felelősséget vállalnának a biztonságukért és jogainak megsértéséért.
A Baloldal EP-frakció az európai kötelező érvényű kötelezettségvizsgálati jogszabályok mellett küzdött, hogy véget vessen a vállalati büntetlenségnek az emberi jogok és környezetvédelmi védelmezőinek felhívásával összhangban. Az EU-nak öt évbe telt, hogy végre elfogadjon egy ilyen jogszabályt, amelyet a jobboldal és a szélsőjobb állandóan igyekezett akadályozni, engedve a vállalati lobbisták érdekeinek.
Az új EU-s vállalati kötelezettségvizsgálati törvény arra kötelezi a vállalatokat, hogy megelőzzék, megszüntessék és enyhítsék az emberi jogiés környezeti visszaéléseket az értékláncaikban.
Azok a multinacionális vállalatok, amelyek továbbra is profitálnak az emberek és a természet kizsákmányolásából, akár a világméretű nettó forgalmuk 5%-áig terjedő bírságokkal szembesülhetnek.
Ugyanakkor az ilyen visszaélések áldozatai jogosultak lesznek az EU bíróságai előtti igazságszolgáltatásra és kártérítésre.
E jogszabály értelmében az EU területén működő összes nagyvállalatnak meg kell akadályoznia, meg kell állítania és orvosolnia kell a beszállítóik és alvállalkozóik által elkövetett jogsértéseket. Ide tartoznak a méltánytalan munkakörülmények és a környezetszennyezés.
Manon Aubry (Engedetlen Franciaország), a Baloldal frakció társelnöke, kijelentette:
“A vállalati kötelezettségvizsgálati irányelv elfogadása történelmi lépés a vállalati büntetlenség ellen. Ez a Baloldal győzelme, amely elindította, támogatta és megerősítette ezt a törvényt, biztosítva, hogy a bűnöző vállalatok akár a globális forgalmuk 5%-áig terjedő bírságokkal szembesüljenek. Tizenegy évvel ezelőtt 1137 textilipari munkás halt meg Bangladesben a Rana Plaza gyár összeomlásában. Azért haltak meg, mert a multinacionális vállalatok kihasználták őket az értékláncukon keresztül, anélkül hogy felelősségre vonták volna őket biztonságukért és emberi jogaiért. Ma emlékezünk az ő halálukra és a vállalati bűncselekmények áldozataira az emberi jogok és a környezet elleni szemben a legjelentősebb módon: végre elfogadunk egy törvényt a vállalati büntetlenség ellen.”
EP Baloldal frakció