Indonézia elismerte, hogy az elmúlt évtizedekben tisztogatást hajtott végre a kommunisták ellen és más súlyos emberi jogi bűncselekményeket is elkövetett.
Joko Widodo elnök szerdán megígérte, hogy kárpótlást fizetnek az áldozatoknak és megelőzik, hogy a jövőben ilyen megismétlődhessen.
Widodo „tiszta tudattal és őszinte szívvel” elismerte, hogy összesen 12 incidens történt, ami a súlyos emberi jogsértés kategóriájában esik, amik az északi Aceh tartományban történtek az 1960-as és 2000-es évek között.
„Mélyen sajnálom,” – mondta az elnök, akit támogat Muhammad Mafhud politikai, jogi és biztonsági miniszter, valamint akadémikusok, korábbi tábornokok és aktivisták egy csoportja.
A csoport célja támogatás nyújtani a fizikális rehabilitációhoz, szociális helyzethez, egészségügyi ellátáshoz és az áldozatok vagy családjaik oktatásához. Az erőszakot főként Szuharto jobboldali diktátor rezsimje alatt követték el.
„Megpróbáljuk helyreállítani az áldozatok jogait igazságos és bölcs módon, jogi igazságtétellel,” – közölt Widodo.
Az elnök ezzel elismerte az állam szerepét az 1965-66-os tömeggyilkosságokban, amelyek főként az Indonéz Kommunista Párt tagjai ellen irányultak.
Elismerte, hogy elraboltak és eltűntettek kormányellenes aktivistákat 1997-98-ban, amely ügyet a hadsereg Különleges Erőinek Parancsnoksága derített fel, amit akkor Prabowo Subiano tábornok vezetett, aki most Widodo védelmi minisztere.
Subianto altábornagy ezért a szerepéért akkor leváltották. 2004-ben, több évnyi száműzetés után tért vissza, hogy politikai karriert kezdjen.
Az Ázsiai Emberi Jogi Bizottság közölte: „A korábbi súlyos emberi jogsértések elhúzódó beismerése nem csak elnyújtott szenvedést okozott az áldozatoknak, hanem gátat képezett az ország politikai megbékélésében.”
A jobboldali diktatúra kommunisták ellen folytatott tisztogatásának kb. 1 millió halálos áldozata is lehet.
forrás: Morning Star