Kathrine Zappone ír gyermekügyi miniszter közölte a pápával, hogy a katolikus egyháznak „lényegesen hozzá kell járulnia” a Tuam-i tömegsírban fekvő gyermekek családok kárpótlásához.
1925 és 1961 között kb. 800 gyermeket temettek a Bon Secours vallási rend által működtetett, nem férjezett anyákat fogadó otthon szennyvízülepítőjébe. A holttesteket 2015-ig fel sem fedezték, amíg nyomozás nem kezdődött a felmerült gyanú alapján, hogy emberi maradványok lehetnek a helyszínen.
Zappone a Ferenc pápának írt, nyilvánosságra is hozott levelében közölte, hogy az egyháznak „lényegesen hozzá kell járulnia a kormány általi döntések opciók költségeihez. Ennek szándékosnak, feltétel nélkülinek és gyorsnak kell lennie.”
A költségek között van a kártérítés, valamint a terület teljes feltárása és a maradványok DNS analízise.
„Kevés együttérzést kaptak a gyermekek és édesanyáik ebben az otthonban,” – közölte.
„Nem tudjuk megváltoztatni, ami velük történt. A csöppségekért, akik maradványai a szennyvízrendszerben vannak; tartozunk nekik a haláluk méltóságával.
„Némi békét kell adnunk az anyáknak, testvéreknek és a családoknak.”
Vasárnap a pápai tüntetés alkalmával tüntetés volt Tuam-ban, ahol az aktivisták kis cipőket helyeztek az útra, valamint az otthonban meghalt gyermekek neveit tartalmazó plakátokat mutattak fel.
Bár a Tuam-i otthon 1961-ben bezárt, a rend továbbra is fenntartja a Bon Secours Egészségügyi Rendszer Kft. magáncéget, amely az Írországi Bon Secours apácarendnek 2007 és 2017 között 43,5 millió eurót fizetett hitelekre és épületbérlésre.
forrás: Morning Star