A szenátus által elfogadott adóreform a szupergazdagoknak fog sokat jövedelmezni, amely Donald Trump elnök első komoly törvénykezési győzelme.
Trump a Twitteren ünnepelte a 1,5 ezer milliárd dolláros adótörvényt, amely óriási adókedvezményeket ad a nagyvállalatoknak és a kis cégeknek.
A republikánusok szerint a 30 éve a legdrasztikusabb adókiigazítás 4000 dollárt tesz a munkás családok zsebébe, mivel a vállalati adókedvezmények „lecsorognak” fentről.
A reformcsomag a vállalati adót 35-ről 21%-ra csökkenti.
A demokraták arra figyelmeztetnek, hogy a reformokat azért tervezték, hogy a szupergazdagoknak kedvezzen azzal a céllal, hogy csökkentse a nemzeti deficitet.
Az Adópolitikai Központ agytrösztje azt becsüli, hogy a rövidtávú előnyök elhanyagolhatók 2027-ig. Azt találták, hogy az adófizetők 53%-a magasabb adókkal fog szembesülni, sokuk az alacsony jövedelmű rétegekből.
Az elemzők szerint leginkább az extrémen gazdagok járnak jól, és azok, akik gyermekeiket magániskolákba járatják, míg a magas adókkal rendelkező családok rosszul járnak.
A szavazás a pártpreferenciák szerint zajlott, a republikánusok mellette, a demokraták ellene szavaztak. Az alsó ház 227-203 arányban a szenátus 51-48 arányban fogadta el a törvényt.
A biztonsági személyzet kizárta a tüntetőket, akik a „Kill the Bill” (Öld meg a Törvényt) jelszót skandálták.
Az USA legnagyobb szakszervezeti szövetsége, az AFL-CIO közölte, hogy a munkásmozgalom „felhívja a politikusok és nagyvállalatok figyelmét”, hogy követelik azt a béremelést, amelyet a törvény eredményeként megígértek.
Liz Shuler, az AFL-CIO titkára közölte, hogy a republikánus törvényhozók megígérték, hogy a vállalatok az adókedvezményből nyert pénzt a bérek és munkahelyek számának növelésére fogják felhasználni.
Bár osztja a közgazdászok félelmeit, hogy a reformok több pénzt fognak adni a vezérigazgatóknak, valamint adókiskapukat az amerikai állások kiszervezésére.
„A javasolt törvény adókedvezményének 62%-a a leggazdagabb 1%-hoz fog vándorolni,” – közölte.
„A szélsőséges törvénykezési és vállalati lobbisták szerzik a legtöbb gazdaságpolitikai tervet, amelyek megbundázzák a játékot a munkáscsaládok ellen.
„Itt az idő, hogy a munkások elszámoltassák a vállalatokat és a politikusokat.”
forrás: Morning Star