A NATO államok egy második „Defender Europe” hadgyakorlatra készülnek.
Az első lépések előreláthatólag májusban várhatók. Az Egyesült Államok ezen Oroszország elleni hadgyakorlat mellett egy „Defender Pacific” nevű sorozatot is tervez Kína ellen.
A tavalyi „Defender Europe 20” a legnagyobb NATO katonai hadgyakorlat volt Európában a hidegháború vége óta. Kb. 20 ezer amerikai katonát helyeztek át az Atlanti-óceán túloldaláról Európába, hogy az itt állomásozó amerikai egységekkel és a szövetség államok katonáival hadgyakorlatot tartsanak. A lényege az volt, hogy a hadsereget számos útvonalon az Egyesült Államokból egyenesen az orosz határra irányították. A COVID-19 járvány keresztülhúzta a stratégák számításait és akadályozta a hadgyakorlat teljes végrehajtását. Összességében a gyakorlatot lekicsinyítették és nem egészében hajtották végre, miközben a világ nagy részén a civil életet tömegesen korlátozták.
Már tavaly nyáron tudatták az amerikai katonai vezetők, hogy a „Defender Europe 21” tervezés alatt áll és tavasztól nyárig fogják végrehajtani. Ezen jelentések magukért beszélnek: A német szövetségi kormány adatai szerint a hadgyakorlatot május 1. és június 14. között tervezik, kb. 31 ezer katonával, amely közül 430 a Bundeswehr tagja. A tavalyi évhez képest a német hadsereg csekélyebb részvétele azzal magyarázható, hogy a regionális hadgyakorlat súlypontja nem a keleti régió, hanem délen, a Fekete-tengernél található. A súlyponti régió nagy távolsága ellenére a Bundeswehr – a szövetségi kormány szerint – a tavalyi évhez hasonlóan logisztikai feladatokat vesz át a több nemzeti egységek Németországon és a kontinens más országain keresztül juttatásával. Berlin összesen 2,9 millió euróval járul hozzá a hadgyakorlat költségeihez.
A szövetségi kormány állításai szerint az amerikaiak által vezetett „Defender Europe” hadgyakorlatot évente visszatérő manőverként szeretnék megrendezni. Ehhez hozzájön, hogy az Egyesült Államok tavaly szintén elindította a „Defender Pacific” című hadgyakorlat-sorozatot. Ennek célja, hogy kipróbálják az amerikai katonák felvonulását a Csendes-óceánon Kína ellen.
„Megtettük az előkészületeket, hogy felkészüljünk a harcra és a győzelemre,” – közölte Christopher G. Cavoli, a „Defender Europe”-ért felelős amerikai tábornok februárban. A hadgyakorlat-sorozat célja, hogy megtalálják az infrastruktúra gyenge pontjait, és megszüntessék a politikai és a szervezési akadályokat. A kihívás abban áll, „hogy mi, a NATO terjeszkedéséhez hasonlóan olyan területre hatoljunk be, amely előtte a másik oldalhoz tartozott, és ahol a katonai infrastruktúrát a Varsói Szerződés alapján állították fel, és amely ezáltal a nyugat felé irányult. Ezzel szemben olyan infrastruktúra kell, amelyben a nyugati felszelést keletre irányozzák,” az új hidegháborúhoz, amelynek határait részben közvetlenül az orosz határhoz tolják ki.
forrás: Unsere Zeit