Holttestek százai – megszámolni is nehéz – fekszenek a bokrokban, Nigériában egy iszlám szélsőséges támadás után, amelyet az Amnesty International a Boko Haram történetének „leghalálosabb mészárlásának” nevezett.
Mike Omeri, a kormány szóvivője elmondta, hogy a harcok pénteken tovább folytatódtak Bagaért, egy Csádhoz közeli határvárosért, ahol a fegyveresek január 3-án megostromoltak egy kulcsfontosságú katonai bázist, majd szerdán újra támadtak.
„A biztonsági erők gyorsan válaszoltak, és számos katonai felszerelést vittek a helyszínre, valamint légicsapásokat kezdeményeztek a militánsok ellen,” – mondja Omeri a nyilatkozatában.
Baba Abba Hassan, a körzet vezetője elmondta, hogy a legtöbb áldozat nő, gyermek és idős ember, akik nem tudtak elég gyorsan elfutni, amikor a terroristák behajtottak Bagába, miközben rakéta-meghajtású gránátokat lőttek ki, és puskákkal támadtak a lakosságra.
„A Boko Haram által véghezvitt embermészárlás borzalmas volt Bagában,” – mondta Muhammad Abba Gava, a Boko Haram ellen küzdő, gyengén felfegyverzett civilek szóvivője az Associated Press-nek (AP).
Elmondta, hogy a civil harcosok feladták a próbálkozást, hogy megszámolják a holttesteket. „Senki sem volt képes felügyelni a holttesteket, még azokat a súlyos sérülteket sem, akik azóta már meghalhattak,” – mondta Gava.
Az Amnesty International közleménye szerint vannak jelentések, amelyek 2000 megölt emberről számolnak be.
Ha ez igaz, „az a Boko Haram véres és aggasztó eszkalációját jelzi,” – mondta Daniel Eyre, az Amnesty International Nigériával foglalkozó elemzője.
Washingtonban Jen Psaki, az USA Külügyminisztériumának szóvivője elítélte a támadásokat.
„Szorgalmazzuk, hogy Nigéria és a szomszédjai minden lehetséges lépést tegyenek meg a Boko Haram fenyegetései ellen. Még az ilyen borzasztó támadásokkal szemben, a Boko Haram-féle terrorista szervezeteknek tilos eltérítenie Nigériát, hogy hiteles és békés választásokat tartson, amely a nigériai nép akaratát tükrözi,” – nyilatkozta Psaki.
A legutóbbi legvéresebb támadás napján a katonák a 2014. március 14-én szabadon engedett fegyvertelen foglyokat lőtték agyon, amikor támadás érte Maiduguri város katonai barakkjait. Az Amnesty szerint a műholdas képek megmutatták, hogy több mint 600 embert gyilkoltak meg aznap.
Az ötéves felkelés csak tavaly több mint 10.000 embert ölt meg a washingtoni Külkapcsolati Tanács szerint. Több mint egy millió ember hagyta el otthonát Nigériában, és százezrek menekültek Csádba és Kamerunba.
A szükségmunkások elmondták, hogy ezen héten különösen nehéz dolguk volt a nagyszámú gyermek miatt, akik a Boko Haram szaporodó és halálos támadásai miatt elszakadtak szüleiktől.
Csak hét gyermek lelte meg szüleit Adamawa állam fővárosában, Yolában, ahol 140 másiknak fogalma sincs, hogy a családjuk egyáltalán életben van-e vagy meghaltak, – mondta Sa’ad Bello, a yolai menekülttábor koordinátora.
Elmondta, hogy optimista aziránt, hogy többen megtalálják szüleiket, ahogy a lakosok visszatérnek azokba a falvakba, amelyet a hadsereg az elmúlt hetekben visszafoglalt a szélsőségesektől.
A 12 éves Szulejmán Dauda elmondta, hogy a szomszédjaival a bokrokba menekült, amikor a szélsőségesek tavaly megtámadták faluját, a Yola melletti Askira Ubát.
„Láttam, ahogy megölik az apámat, leölték, mint egy állatot. És azt sem tudom, merre van az anyám,” – mondta az Associated Press-nek a yolai Daware menekülttáborban.
forrás: news.com
fordítás: A MI IDŐNK