Görögország, Magyarország, Lengyelország és Spanyolország: EU tagállamok, amelyeket a Pegasus kémszoftver használatával vádolnak.
A programmal állampolgárokat, újságírókat és ellenzéki pártok tagjait figyelték meg. Amiben különböznek az az átvilágítás szintje az Európai Parlament részéről.
Az Európai Parlament Pegasus Bizottsága tényfeltáró missziót szervezett és szervez ezen tagállamokban – Spanyolország kivételével. Ezt a bizottság más tagjai leszavazták annak ellenére, hogy kiderült, hogy Madridban és Barcelonában is történt hackelés.
Október 24-én, hétfőn, az EP Baloldal frakciójának delegációja fog Spanyolországba utazni tényfeltáró küldetésre, hogy feltárja a kémprogram használatát. Az összegyűjtött bizonyítékok pedig bekerülnek a bizottság vizsgálati anyagába.
A misszió során a Baloldal újságírókkal, politikusokkal, jogászokkal és civilekkel fog találkozni, mind a kémprogram áldozatai. Madridban találkoznak a Podemos és az Egyesült Baloldal parlamenti frakcióival. Barcelonában a küldöttség a katalán kormány képviselőivel fog értekezni, beleértve a Pegasus Bizottság, az Esquerre Republicana és a Katalán Nemzetgyűlés tagjait.
Meghívót küldtünk Fernando Grande Marlaska spanyol belügyminiszternek, Felix Bolanos elnökségi miniszternek, Maria Gamez Gamez-nek, a Guardia Civil igazgatójának, bár mindet elutasították.
Cornelia Ernst EP képviselő (Die Linke, Németország) közölte: „Legalább főként katalán ellenzékit, jogászt és újságírót figyelt meg a spanyol állam a Pegasussal – ez példa nélküli szám és vélhetően csak a jéghegy csúcsa. Nagyon csalódottak vagyunk, hogy a Pegasus Bizottság titkársága nem szervezett tényfeltáró küldetést Spanyolországba – ezért a mi munkánk ezen áldozatokkal és szemtanúkkal sokkal fontosabb, mint valaha.”
2022 márciusában az Európai Parlament felállította a Pegasus Bizottságot, hogy kinyomozza a Pegasussal és azzal egyenértékű más kémszoftverekkel való visszaéléseket. A Bizottság különösképp gyűjt olyan információkat, amelyek szerint EU tagállamok vagy harmadik országok felhasználták ezt olyan megfigyelésre, amely sérti a jogokat és szabadságjogokat, amelyeket az Európai Unió Alapvető Jogainak Kartája is felvázolt.
2022 áprilisában a Torontoi Egyetem kutatói felfedték, hogy a katalán függetlenségi mozgalom legalább 65 tagját figyelték meg a programmal 2020 és 2017 között. Két héttel később a spanyol kormány bejelentette, hogy Pedro Sanchez miniszterelnök és Margarita Robles védelmi miniszter telefonjaiba is betörtek a Pegasussal 2021 májusa ás júniusa között. A CatalanGate lett a legnagyobb kémügy, amelyben a függetlenségpárti politikusokat, újságírókat, jogászokat és szociális aktivistákat megfigyelték a Pegasus és a Candiru szoftverekkel.
EP Baloldal frakció