Pedro Castillo perui baloldali elnök megválasztása után fokozódnak a félelmek, hogy puccsot fognak elkövetni ellene.
Riválisa, Keiko Fujimoro egyik vezető támogatója megvesztegetési botrányba keveredett, amelynek célja az volt, hogy meggátolják a baloldali elnök megválasztását.
A terv szerint meg kellett volna akadályozni a magát marxista-leninistának valló elnök győzelmét. A szálak Vladimiro Montesinos, korábbi brutális hírszerzési vezetőhöz vezetnek.
Keiko Fujimoro apja, Alberto Fujimoro 1990 és 2000 közötti diktatúrája alatt az ő nevéhez fűződött az állami erőszak és elnyomás.
Montesinos jelenleg 25 éves börtönbüntetését tölti olyan bűncselekmények miatt, amelyeket a Nemzeti Hírszerző Szolgálat vezetőjeként követett el, köztük kongresszusi képviselők megvesztegetésével, hogy lépjenek ki az ellenzékből és támogassák Fujimorit.
Erős szálak fűzik az amerikai CIA-hoz, és a vélekedések szerint 10 millió dollárnyi összeget kapott amerikai fantomszervezetektől „antiterrorista tevékenységre”.
Annak ellenére, hogy rácsok mögött van, Montesinos a börtönből koordinálta a Nemzeti Választási Bíróság négyből három bírájának megvesztegetését, hogy semmisítsenek meg 200 ezer szavazatot a vidéki és szegény körzetekben, amely Fujimori felé billentette volna el a mérleget.
Montesinos a Callao Haditengerészeti Bázis magas biztonsági fokozatú börtönének telefonját használta, hogy felhívja Pedro Rejas nyugalmazott katonatisztet.
A perui haditengerészet nem tagadta az állításokat.
Rejas felvette a beszélgetéseket és elküldte azokat Fernando Olivera egykori parlamenti képviselőnek.
A felvételeken Montesinos hallható, aki utasítja Rejast, hogy lépjen kapcsolatba Guillermo Sendon politikussal, hogy vesztegessék meg a választási bírákat.
Egy másik titkos felvételen Sendon azt állítja, hogy Luis Carlos Arce Cordova, a Nemzeti Választási Bíróság tagja 3 millió dollárnak megfelelő összeget kért minden jelölt számára, hogy fogadják el a jogi lépést, amelyet Fujimori kért.
Sendon elismerte a felvétel valódiságát, de azt állította, hogy csak „haladt az árral”, hogy kiderítse, hogy tényleg megkísérelték-e a választási csalást.
A Nemzeti Választási Bizottság bejelentette, hogy a baloldali szakszervezeti vezető Castillo 44,058 szavazattal legyőzte Fujimorit.
A választási megfigyelők, még a washingtoni illetőségű Amerikai Államok Szervezete is bejelentette, hogy a választás szabad, igazságos és átlátható volt, és nem történtek súlyos szabálytalanságok.
Fujimori ennek ellenére számos jogi beadványt írt, amelyek hetekkel eltolhatják a baloldali elnök győzelmének bejelentését. Közben tömegtüntetések kezdődtek Limában a baloldali elnök védelmében.
Luis Carlos Arcét a Nemzeti Választási Bíróság felfüggesztette.
A hónap elején nyugalmazott katonatisztek írtak egy levelet, amelyben követelik, hogy ne ismerjék el Castillo győzelmét, amely egy katonai puccs rémével is fenyeget.
forrás: Morning Star