A „Soha Többé Csendet” kampányt 2016. április 3-án indította a Szabad Média Egyesület (YRA) és Rojava-i újságírók csoportja, hogy megtörjék a nemzetközi közösség és média csendjét a török hadsereg törökországi kurd területeken (Bakur, Észak-Kurdisztán) elkövetett erőszakos cselekményeit illetően.
A török hadsereg több száz, ha nem több ezer emberi jogsértést követett el civilek ellen olyan helyeken, mint Cizre, Sirnak, Diyarbakir és Nusaybin.
A török hadsereg katonai hadjárata a kurd területeken tavaly kezdődött, az általános választások után, és ahogy várható volt, a „terror elleni háború” nevet kapta. Több százezer kurd kényszerült elhagyni otthonát, és százakat, akik otthonukban maradtak megöltek, házak ezreit pusztították el és égettek le, illetve mindezen sérelmeket és bűncselekményeket úgy követték el, hogy a nemzetközi közösség és a média többsége meg sem mozdult.
2016. március 16-án a török hadsereg offenzívát indított Mardin Nusaybin kerülete ellen. Nusaybin pont a határ túloldalán van, a Rojavai-i Qamishli városával szemben. Qamishli népének rokonai, testvérei és nővérei élnek Nusaybin-ban, akiket elválaszt egymástól a Sykes-Picot egyezmény. Bár a két terület valójában egy.
Amikor a katonai hadművelet megkezdődött, Qamishli népe féltette a határ túloldalán élő hozzátartozóit. A nehéztüzérségek, ágyúzások és légi tevékenységek hangja a kerületben, ahol több ezer civil lakik, tüntetésekhez vezetett Qamishli-ben, hogy fejezzék be az agressziót.
Mi, kurd újságírók csoportja a Szabad Média Egyesület támogatásával, úgy döntöttünk, hogy valóra váltjuk erkölcsi és emberi kötelességünket, hogy elindítsuk a „Soha Többé Csendet” kampányt, hogy felfedjük az igazságot arról, mi is történik Nusaybin-ban, hogy megtörjük a nemzetközi csendet, és tudassunk mindent a világgal. A kampányunkat szerte Rojava-ból üdvözölték az újságírók, különösképp Qamishli-ban, és részt is vettek ebben a projektben. Már az első napoktól újságírók tucatjai látogatták meg a főhadiszállásunkat, regisztrálták nevüket és ma már lelkesen dolgoznak.
Már több mint egy hónapja, hogy elkezdődött a kampányunk, és már a török hadsereg számos jogsértését dokumentáltuk. Civilek házainak felégetése, véletlenszerű bombázás, lakóházak buldózerekkel való megsemmisítése, nehéztüzérség használata lakókörzetek ellen, nemzetközileg tiltott fegyverek, mint a foszforbombák használata, valamint az emberek földjeinek és megélhetésének elpusztítása. Fotókat és videókat osztottunk meg ezekről a cselekményekről a közösségi médiában, a Facebook és Twitter oldalainkon, valamint elküldtük ezeket a nemzetközi médiának és emberi jogi szervezeteknek. Szerkesztettünk is havi jelentéseket tevékenységünkről, és megfelelő dokumentumokkal ezeket meg is osztottuk a felekkel.
Az első hónap után úgy döntöttünk, fejlesztjük tevékenységünket és élő adást kezdtünk a Youtube-on, amely napi több mint 12 órán keresztül tudósít a háborúról Nusaybin-ban. Sok hírszolgáltatót, beleértve a tévéállomásokat, segítik ezek a szolgáltatások, és felhasználják képeinket és felvételeinket.
Természetesen számos nehézséggel szembesülünk munkánk során, különösképp, hogy ez a kampány egy önállóan finanszírozott projekt, amelyet az újságírók saját zsebükből fizetnek. Sok résztvevő újságíró megosztja idejét a kampányunk és saját személyes munkája között. Mivel ennek a kampánynak nyitott a vége, hiszen nem tudjuk, meddig tartanak a Nusaybin-i harcok, olyan megfelelő módon szervezzük, hogy az az újságírók feltételeinek is megfeleljen.
A kampányunk a török hadsereg és hírszerző szervek támadásai miatt is nehézségekbe ütközik. Egy esetben török katonák rálőttek az újságíróinkra, mikor felvételeket próbáltak készíteni a határon. A török hírszerző szervek fenyegetéseket küldenek nekünk a közösségi médiában, mondván minket is kibombáznak és megölnek. 2016. május 14-én a török hadsereg ágyúzása megölt egy 20 éves nőt és megsebesítette három családtagját Qamishli-ban. Tehát a fenyegetés nagyon is valóságos!
A nehézségek ellenére a kampányunk visszhangzik egész Kurdisztánban, a régióban és a világ némely helyein. Sok szabad média szervezet és demokratikus csoport napi kapcsolatban van velünk, néhány külföldi újságíró is csatlakozik a kampányunkhoz Olaszországból és Oroszországból.
Bár még nem értük el azt a hatást, amit megcéloztunk, mivel a nemzetközi média és az emberi jogi szervezetek többsége még mindig hallgat a török állam bűncselekményeiről és az emberi jogok megsértéséről. Úgy véljük, e mögött gazdasági és politikai érdekek állnak, de azt is hisszük, hogy nem maradhatnak örökké csendben.
Folytatjuk a munkát és felfedjük a Bakur-i eseményeket, dokumentáljuk, mi történik ott, és informáljuk a világot, mivel úgy hisszük, van sok szabad médiatermék és demokratikus csoport, amely nem marad csendben a török állam kurd nép elleni brutalitásával és terrorjával szemben.
Soha Többé Csendet kampány
Megjegyzés: A MI IDŐNK szerkesztősége is felvette a kapcsolatot a szervezettel, és ezentúl igyekszünk az angol nyelven megjelent híreiket magyarra fordítani és közzétenni itt.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.