Garo Paylan ellenzéki parlamenti képviselő (HDP) a török „sötét légkörre” figyelmeztetett, amikor az isztambuli rendőrség megakadályozott egy megemlékezést az 1915-ös örmény népirtás másfél millió áldozatáról.
Testvérpártunk, a Népi Demokratikus Párt (HDP) parlamenti képviselői azzal vádolják a török államot, hogy tagadja a népirtást, miközben „manapság is népirtást követ el”, és megígérték, hogy sosem adják fel a harcot az igazságért, még a tiltások ellenére sem.
Eren Keskin, a megemlékezést szervező isztambuli Emberi Jogi Egyesület társelnöknője elítélte a hatóságok akcióját, mikor megakadályozták, hogy megtartsák az eseményt a Sultanahmet kerületben.
Az egykori Ozgur Gundem újság szerkesztője kifejtette, hogy az éves megemlékezést tavalyig sosem akadályozták, amikor a szervezőktől megtagadták az engedélyt, hogy a nyilatkozataikban a népirtás szót használják, amelyet a török Btk. 301-es cikkelye megtiltott.
A csoport beyoglui központjában felszólalva közölte: „A súlyos emberi jogsértések, amiket elkövetnek ebben az országban, azon népirtás öröksége, amelyre a köztársaságot építették.”
Legalább másfél millió örmény férfit, nőt és gyermeket mészároltak le, miután Talaat pasa ottomán vezér utasítást adott erre.
Legalább 238 örmény értelmiségi vonult fel a Sultanahmet téri egykori börtönhöz, ahol jelenleg az Török és Iszlám Művészetek Múzeuma áll.
Törökország tagadja, hogy népirtás történt, szerintük egy háborún belüli háború áldozatai. Az állami tankönyvekből az eseményt törölték és üldözik azokat, akik említeni merik a népirtás kifejezést.
Paylan, akit 2017-ben kitiltottak a török parlamentből, mivel a népirtás kifejezést használta egy vitában, közölte, hogy a tiltás „a sötétség demokratikus légkörének” eredménye.
Hozzátette: „Minden bűncselekmény, amellyel nem néznek szembe, megismétli önmagát, és sajnálatos módon ez a bűncselekmény ma is ismétli önmagát.
„Az a hatalmas brutalitás, amelynek 104 éve az örmény népet tették ki, ma a kurd népet érinti.”
Benjamin Abtan, az Európai Népi Antirasszista Mozgalom elnöke, aki része volt a Törökországba látogató, megemlékező küldöttségnek, közölte, hogy a török állam még a gyertyákat is betiltotta.
„Felháborít, hogy az állam ezt akkor tette, amikor összegyűltünk a tisztességért, méltóságért és az emlékezésért,” – közölte.
„Miféle állam félhet ezektől? Miféle vezető fél a gyertyáktól?”
Az összegyűltek azt követelték, hogy a török állam ismerje el az örmény népirtást.
forrás: Morning Star