A török parlament ma jóváhagyta, hogy csapatokat telepítsenek Líbiába az ENSZ által támogatott tripoli kormány támogatására.
A lépés aggodalomra adhat okot, mivel destabilizálhatja a régiót.
A parlamenti képviselők 325-184 arányban fogadták el a tegnapi vészhelyzeti ülésen az egy éves megbízást, miközben aggodalmak kaptak lángra, hogy a török hadsereg csak súlyosbítaná Líbia és a környező országok konfliktusait.
A tripoli illetőségű Fajez al-Szarraj miniszterelnök kormánya Kalifa Haftar tábornok rivális keleti rezsimjével néz szembe.
Recep Tayyip Erdogan török elnök múlt hónapban közölte, hogy al-Szarraj kérte a csapatok bevonulását, miután a vezetők katonai egyezményt írtak alá Ankarában arról, hogy török katonai szakértők és személyzet érkezik Líbiába.
A szerződés – számos török-líbiai tengerészeti határegyezménnyel egyetemben – dühöt szült a régióban és azon túl is.
A török kormány nem hozta nyilvánossá a csapatbevonulás részleteit. Az egyezség szerint a kormány dönt a török hadsereg hatásköréről, számáról, időzítéséről és küldetéseiről.
A török ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) közölte, hogy a törvényhozói a lépés ellen szavaznak, mivel a csapattelepítés csak újabb konfliktusba keveri Törökországot és „további muszlim vér kiontásához” vezet.
A szavazás előtt Kemal Kilicdaroglu CHP vezető felszólította a kormányt, hogy működjön együtt az ENSZ líbiai békefenntartó erőivel.
„Törökországnak át kell vennie a vezető szerepet, hogy stabilitást teremtsen a régióban és minden diplomáciai erőfeszítést ez irányba koncentráljon,” – közölte Kilicdaroglu a szavazás előtt a Twitteren.
forrás: Morning Star