Németországból és az Egyesült Államokból származó hírek szerint egy ukránpárti csoport állt a Balti-tengeren található Északi Áramlat gázvezeték tavaly szeptemberi felrobbantása mögött.
A Die Zeit német napilap, valamint az ARD és SWR közszolgálati műsorszolgáltatók kedden jelentették, hogy az illetékes hatóságok nagyrészt rekonstruálták, hogyan szabotálták az orosz-német gázvezetékeket 2022. szeptember 26-a éjjelén.
A hírközlők több névtelen tisztviselőre hivatkozva azt jelentették, hogy öt férfi és egy nő egy ukrán tulajdonú lengyel cég által bérelt jachttal hajtotta végre az akciót.
Az amerikai The New York Times is arról számolt be, hogy az amerikai hírszerzés szerint egy ukránpárti csoport állt a robbanások mögött.
A lap szerint az amerikai elnök, Joe Biden és legfelsőbb tisztségviselői nem engedélyezték az akciót.
Seymour Hersh elismert vizsgáló újságíró egy tavalyi cikkében azt állította, hogy az USA utasítására bombázták a vezetéket egy NATO-gyakorlat leple alatt.
Hersh szerint a norvég búvárok segítettek az amerikai búvároknak júniusban az vezetékek alá helyezett távirányítású robbanóanyagok telepítésében.
Washington és szövetségesei tagadják Hersh vádjait.
Boris Pistorius német védelmi miniszter közölte, hogy nagy érdeklődéssel olvasta a híradásokat, de óva intett az elhamarkodott következtetésektől.
„Világosan meg kell különböztetnünk, hogy az ukrajnai kormány parancsára vagy annak tudta nélkül cselekedett-e ukrán csoport” – mondta a riportereknek.
Oleksij Reznikov ukrán védelmi miniszter elutasította azt a feltételezést, hogy Kijev rendelhette volna meg az akciót.
John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője nem kívánta kommentálni a New York Times cikkét, mondván, hogy Dánia, Németország és Svédország vizsgálatai továbbra is tartanak.
Dmirtij Peskov, a Kreml szóvivője a legújabb médiajelentéseket koordinált manipulációnak nevezte, amelynek célja a támadás szervezőinek leplezése.
Azt mondta: “A terrorcselekmény kitervelői nyilvánvalóan el akarják terelni a figyelmet.”
Vlagyimir Putyin orosz elnök és tisztviselői az Egyesült Államokat vádolták, hogy ők szervezték meg a vezetékrobbantásokat, amelyeket terrorcselekménynek neveztek.
Jan Oberg, a Transznacionális Béke- és Jövőkutató Alapítvány igazgatója azt mondta, hogy amikor Hersh cikke igazolást nyer, és az amerikai haditengerészet szerepe bebizonyosodik, “az európaiak felébrednek és végre megértik, hogy már nem ugyanazok az érdekeik az Egyesült Államokkal“.
forrás: Morning Star