Európát tavaly hatalmas számban érte a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárás, amikor hőhullámok, erdőtüzek, aszályok és árvizek sújtották a kontinenst, miközben a tudósok figyelmeztettek, hogy a katasztrófák egyre gyakoribbak és intenzívebbek lesznek.
Az Európai Unió Copernicus klímaváltozás szolgálata (C3S) és az ENSZ Világmeteorológiai Szolgálatának (WMO) szakértői szerint az extrém időjárás hatással volt az emberi egészségre és milliárdokat emésztett fel gazdasági veszteségek formájában, amikor 2023-ban bemutatták az Európa klímájáról szóló jelentést.
A jelentés részletezi a globális felmelegedés hatásait, ideértve a “túlságosan szélsőséges” tengeri hőhullámot a brit és ír partok mentén, a kontinens valaha volt legnagyobb erdőtüzét és a kivételes gleccserolvadást.
Az európai hőhalálozások száma emelkedik, és míg 2023-ban 63 életet követeltek viharok, 44-et árvizek és 44-et erdőtüzek, és a időjárási és klímaváltozási okozta gazdasági veszteségek becsült értéke 13,4 milliárd euró volt.
Celeste Saulo, a WMO főtitkára azt mondta: “A klímaválság a mi generációnk legnagyobb kihívása. A klímaváltozás elleni küzdelem költsége magasnak tűnhet, de a tét a tétlenség költségéhez képest sokkal magasabb.”
A tudósok figyelmeztettek, hogy a hőhalálozások száma az elmúlt 20 évben mintegy 30 százalékkal nőtt, és Európában 2023-ban rekordszámú napot tapasztaltak “extrém hőstressz” mellett.
Az időjárás hatással volt az óceánokra is, az európai tengerek átlagos felszín-hőmérséklete a legmagasabb volt a feljegyzések szerint – mondta a jelentés.
Az erdőtüzek egy olyan területet érintettek, ami London, Párizs és Berlin területének összegével egyenlő, Görögországban pedig a legnagyobb tűz elérte a 370 négyzetmérföldet (958 négyzetkilométert), miközben aszályos időszakok voltak az Ibériai-félszigeten és Kelet-Európában.
A jelentés szerint kevesebb volt a hótakaró alatt töltött napok száma, ami együtt járt a nyári hőhullámokkal, ez azt jelentette, hogy az Alpokban “kivételesen nagy gleccserolvadás” volt 2023-ban.
Az elmúlt két évben az Alpok gleccserei az összes még megmaradt térfogatuk mintegy 10 százalékát veszítették el – állapította meg a jelentés.
Samantha Burgess, a C3S helyettes igazgatója azt mondta: “Tudjuk, hogy az extrém események valószínűleg gyakoribbak és intenzívebbek lesznek a klímaváltozás miatt. És azt is tudjuk, hogy mindezek az események az üvegházhatású gázok rekord koncentrációjának kontextusában történnek légkörünkben, amelyek az ember okozta klímaváltozás végső hajtóerejei.”
forrás: Morning Star