Németországban a szélsőjobboldaliak arra szólítják fel az embereket, hogy hagyják el az országot és menjenek Ukrajnába. Faeser belügyminiszter asszony ezt meg akarja akadályozni, a rendőrség pedig vizsgálja a kilépési tilalmakat.
Megjelent a taz (Tageszeitung) 2022.03.03-i számában: https://taz.de/Krieg-in-der-Ukraine/!5835674/
A nyilatkozatok egyértelműek. “Csatlakozni akar az ukrán csapatokhoz. Mi a legjobb módja annak, hogy eljussunk oda?” – kérdezi az egyik felhasználó egy szélsőjobboldali Telegram-csatornán. Egy másik azt magyarázza, hogy érdekli a “bajtársak” harca az orosz “neobolsevikok” ellen. Egy harmadik viszont már a felszerelésről is érdeklődik: “A legfontosabb, hogy egy működő támadófegyvert és kézifegyvert szerezzünk.”
Ezek a hírek azóta bukkantak fel a szélsőjobboldali közösségi médiacsatornákon, hogy Oroszország megkezdte ukrajnai invázióját. A jelentkezők egy része Putyin mellett áll, és a NATO és a “globalizmus” ellen tombol, mások viszont Ukrajna oldalára állnak – a nacionalista harcoló erők, például a sok más mellett tevékenykedő Azov zászlóalj iránti szimpátiából.
Közben a német Szövetségi Belügyminisztérium “alacsony, egyszámjegyű” német ismert szélsőjobboldali távozásáról beszél. Felhívások hangzanak el, hogy “támogassák az ukrán oldalon harcolókat”. Ugyanakkor biztonsági körök elismerik, hogy a távozásra utaló jeleket jelenleg nehéz ellenőrizni.
A német belügyminiszter asszony a kiutazásokat meg kívánja akadályozni
Nancy Faeser (SPD) belügyminiszter asszony most bejelentette, hogy le kívánja állítani a további kiutazásokat. A Deutschlandfunk rádiónak csütörtökön azt mondta, hogy a harcokban részt venni akaró ukránokat jogilag nem lehet ebben megakadályozni. A német szélsőségesekkel azonban más a helyzet: “Meg akarjuk akadályozni, hogy háborús akciókban vegyenek részt.”
És az olyan tartományi belügyminiszterek, mint Georg Maier (SPD) Türingia tartományból, szintén egyetértenek. “Nagyon komolyan vesszük a jobboldali szélsőséges területen megjelenő, az ukrajnai harcokban részvételre szólító felhívásokat, és nagyon odafigyelünk rájuk” – mondta Maier a taz-nak. „Helyes, hogy megakadályozzuk, hogy a szélsőjobboldaliak elhagyják az országot.”
A szövetségi belügyminisztérium szerint a szövetségi rendőrséget napokkal ezelőtt “érzékenyítették”, hogy akadályozzák meg a szélsőjobboldali szélsőségesek távozását az országból. Ha ilyen szándékok ismertté válnak, a rendőrség ellenőrzi a körözött személyeket, és megtiltja nekik az ország elhagyását – közölte a minisztérium. Gyanú esetén “intenzív ellenőrzési intézkedések” vannak érvényben. Egy vezető alkotmányvédő is kifejtette, hogy “nagy figyelemmel követjük a toborzási kísérleteket”.
Ha azonban a szélsőjobboldaliak magánúton, autóval utaznak a háborús övezetbe, aligha van lehetőség elfogásukra – hacsak nem engedik át őket az ukrán határon. Volodomir Zelenszkij ukrán elnök a közelmúltban felhívta a nemzetközi önkénteseket, hogy vegyenek részt az orosz támadásokkal szembeni ellenállásban.
Jogilag engedélyezett a küzdelmekben a részvétel
És valójában egyelőre a nemzetközi jog szerint nem tilos elhagyni az országot a harcok miatt. “Az Ukrajnába való belépés azzal a céllal, hogy részt vegyenek az ottani harci műveletekben, vagy hogy erre a célra képezzék ki őket, a német büntetőjog szerint nem büntetendő” – magyarázza a szövetségi igazságügyi minisztérium. Az érintett személyeket azonban a fegyveres erőknek, milíciáknak vagy önkéntes alakulatoknak harcosokként kellene elfogadniuk, ekként kellene elismerni őket, és nem lenne szabad háborús bűncselekményekben részt venniük.
Abban az esetben azonban, ha a szélsőjobboldaliaknak megtiltanák az ország elhagyását, a rendőrség élhetne az útlevéltörvény egy passzusával, amely szerint beavatkozásuk megengedett, ha a német állampolgárok olyan “jelentős” akciókat terveznek külföldön, amelyek károsítják a szövetségi köztársaság külkapcsolatait vagy nemzetközi hírnevét.
Jobboldali szélsőségesek gyülekezési pontokra mozgósítanak
Eközben a szélsőjobboldaliak tovább mozgósítanak. „A III. út” elnevezésű csoport különösen támadó álláspontot képvisel Ukrajna oldalán. A szélsőjobboldali szakadár párt évek óta kapcsolatban áll az Azovval. “Az ukrajnai harcok során a nacionalisták a frontvonalban vannak” – ujjonganak. Az “ukrán testvérek” körében pedig “az ellenállási akarat még korántsem tört meg”.
Legutóbb a párt azt is hangsúlyozta, hogy a “külföldi önkéntesek” jelenleg vízummentesen léphetnek be Ukrajnába. Ezenkívül Kijevben két nem ukránokból álló dandárt is létrehoztak. Az EU különböző államaiból “számos önkéntes már csatlakozott az orosz megszállók elleni harchoz”. Ezek a hírek közvetett felhívásként is olvashatóak.
Más szélsőjobboldaliak még konkrétabbá válnak. Az NPD egykori funkcionáriusa, Tobias Schulz, aki Baldur Landogart álnéven fut, jelenleg az egyik szóvivőként lép fel. Telegram-csatornáján kijelentette, hogy “részt venne a harcokban”, ha tudna. Régebbi fotókon Azov harcosokkal mutatkozott. Most Schulz felajánlotta: “Aki az 1000. korona-vírus elleni séta helyett egy igazi küzdelemben akar részt venni, az jelentkezzen.” Schulz ezután megadta az ukrajnai szélsőjobboldali Nemzeti Hadtest elérhetőségeit.
Egy másik szélsőjobboldali Telegram-csatornán a nyugat-ukrajnai Lviv városát nevezik meg az “önkéntesek” találkozóhelyeként, ismét közvetlen cím megadásával. Ez egy apartman-szállodához vezet. Az azonban nem világos, hogy a német neonácik valóban ott gyűltek-e össze?
„Nagy veszély a belbiztonságra”
Martina Renner, a Baloldali Párt (Die Linke) belügyi szakértője máris figyelmeztet: “Az ukrajnai harci műveletekben részt vevő német neonácik visszatérésük után nagy veszélyt jelentenek a belső biztonságra a harci műveletekben szerzett tapasztalataik miatt”. A szövetségi kormánynak ezért “mindent meg kell tennie”, hogy megakadályozza a kiutazást, és tervet kell kidolgoznia arra vonatkozóan, hogyan kezelje az esetleges visszatérőket.
De úgy tűnik, hogy a szélsőjobboldali területekre nehezedő nyomás egyre nagyobb. Az ex-NPD-tag Tobias Schulz, aki a jelek szerint még mindig Németországban tartózkodik, szerdán Telegram-csatornáján arról számolt be, hogy “az államhatalom éppen a házamnál járt”. Ezért világossá akarta tenni, hogy “csak humanitárius és politikai segítséget nyújtanak”. Az ő és más szélsőjobboldaliak korábbi bejegyzéseiben, amelyek közül néhányat már töröltek, ez másképp hangzott.
—-