Peking tegnap tiltakozott, miután az Egyesült Államok haditengerészete hadihajókkal vonult fel a felségvizein a Dél-kínai-tengeren.
A Kínai Védelmi Minisztérium közölte, hogy magyarázatot várnak Washingtontól a legutóbbi behatolás miatt a Mischief-zátonynál, amely része a hevesen vitatott Spratly-szigeteknek.
Ren Guo-csiang ezrede, védelmi minisztériumi szóvivő közölte, hogy két kínai haditengerészeti fregatt figyelmeztette az irányított rakétákkal felszerelt USS Dewey-t, miután engedély nélkül lépett be a körzetbe.
„Arra kérjük az amerikai felet, tegyenek konkrét lépéseket, hogy korrigálják a méltánytalanságot és több pozitív energiát adjanak a katonai-katonai kapcsolatokhoz,” – közölte.
Ren ezredes hozzátette, hogy az amerikai haditengerészet akciói növelik a tengeri balesetek kockázatát és csak „arra késztetik a kínai hadsereget, hogy növelje kapacitását.”
Lu Kang külügyminisztériumi szóvivő közölte, hogy a hajó olyan szigetek közelébe hatolt be, amely felett Kínának „vitathatatlan szuverenitása” van.
Figyelmeztette Washingtont, hogy „kerüljék el a régióban a béke és a biztonság, illetve a két ország közötti hosszútávú együttműködés megsértését.”
A Pentagon az incidens után közvetlenül még nem nyilatkozott.
Az Egyesült Államok fenntartja a jogot, hogy hadihajókat küldjön a szigetek közé a navigációs műveletek szabadságára hivatkozva – figyelmen kívül hagyva, hogy hat régióbeli országnak van területi igénye a szigetekre.
Közben Tajvan katonai hadgyakorlatot tartott, hogy fejlessze védelmét a várt kínai fenyegetés ellen.
Tsai Ing Wen tajvani elnök katonai sisakban és zubbonyban felügyelte a közös szárazföldi, haditengerészeti és légi manővereket, amelyek egy kínai inváziót szimuláltak.
forrás: Morning Star