Hétfőn Európa veszélyesebb hellyé vált, amikor Finnország csatlakozott a NATO nyugati katonai szövetségéhez.
Ez további felgyorsulást jelent a közvetlen fegyveres konfrontációra – és háborúra – a NATO és a rivális Oroszország között.
Finnország azonban évtizedek óta semleges állam volt az európai NATO-tagállamok és Oroszország közötti feszült rivalizálásban.
Azonban azóta, hogy Oroszország tavaly megszállta Ukrajnát, az európai országok két egyre inkább militarizált és agresszív táborba kerültek. Most a NATO katonai erővel rendelkezik Oroszország határán.
Finnország csak tavaly nyújtotta be jelentkezését a NATO-hoz való csatlakozásra. A csatlakozási folyamat általában éveket vesz igénybe, és minden NATO-tag jóváhagyására szükség van. Ezúttal azonban felgyorsították a folyamatot, és a szomszédos Svédország is hamarosan követheti.
Finnországnak azt kellett ígérnie, hogy fellép az ott élő kurd ellenállási aktivisták ellen, hogy kielégítsék a NATO-tag Törökországot, ami háborút folytat a kurdok ellen.
Emellett kötelezettséget vállalt arra, hogy évente milliárdokat költ folyamatosan a háborúra való folyamatos felkészülésre. Így az új jobboldali kormány – amelyet éppen akkor választottak meg, amikor a jelentkezése elfogadásra került – jól illeszkedik a NATO terveihez.

Jens Stoltenberg és Sanna Marin
A NATO vezetői számára ez győzelem a Nyugat azon ambícióihoz, hogy tovább terjeszkedjenek Európában. Jens Stoltenberg NATO főtitkár alig egy hónappal ezelőtt kijelentette: “Putyin elnök Ukrajnát azon célból támadta meg, hogy kevesebb NATO legyen Európában. Pontosan az ellenkezője történik. Több NATO lesz Európában”.
A NATO már régóta törekedett arra, hogy terjeszkedjen és növekedjen, a nyilvánvaló cél pedig az volt, hogy elszigetelje a Nyugat katonai és gazdasági ellenfelét, Oroszországot. 1990 óta 13 ország csatlakozott a NATO-hoz, és határa kelet felé 800 mérföldet mozdult el. A NATO továbbá növelte az “együttműködést” – a közös harci potenciálját másokkal. Ez magában foglalta a hadseregek felfegyverzését és kiképzését, valamint katonák állomásoztatását egész Európa területén, a háborúra való felkészülés céljából.
Ez a folyamat évek alatt a tavaly Ukrajnában kezdődött háborúhoz vezetett. Oroszország Ukrajna elleni inváziója csak felgyorsította ezt a folyamatot.
Oroszország a maga részéről azzal fenyeget, hogy taktikai nukleáris rakétákat helyez el a vele szövetséges Fehéroroszországban, közelebb a NATO tagországokhoz. A finn NATO-csatlakozásra válaszul Oroszország közölte, hogy növelni fogja saját katonai erejét a Finnországhoz közel eső területeken.
Ez félelmetes kilátást nyújt a határon egy fegyveres konfliktus számára a finn és orosz katonák között.
Ebben az egészben nincs semmi “védekező” célzatú. Mindkét oldalon az a cél, hogy növeljék a hadi és gazdasági befolyásukat Európában, és késznek állnak arra, hogy szétszakítsák a világot.
Az egyetlen módja a háborús őrület megállításának, hogy megtörjük ezt a ciklust. Ez azt jelenti, hogy nem üdvözölhetjük a NATO bővítését, hanem annak véget vetését kell követelnünk.
forrás: Socialist Worker