Elözönlötték az internetet a mesterséges intelligencia (AI) által generált kamuképek.
A célcsoport gyakran idős és hiszékeny emberek, akik nem látják jól vagy nem értik és elhiszik a mesterséges intelligencia által generált csodálatos képeket, amelyeken olykor Jézus tűnik fel bizonyos optikai trükkökkel különféle tárgyak között, vagy amelyeken varázslatosan szép és nagy zöldégeket, gyümölcsöket termesztettek, vagy éppen faragtak teljesen élethű állatokat fából. Sokszor idős pároknak kell boldog évfordulót vagy időseknek sokadik születésnapot kívánni. Néhol gyermekek alkotnak valami fantasztikus kézművet vagy rajzot, természetesen épp szülinapjuk is van. Jóindulatból persze nincs hiány, özönlenek a kommentek, a lájkok és a megosztások. Rengeteg a gratuláció, a jókívánság és az ámen. Az ilyen oldalak tömegének van valamiféle vallásos címe (Jézus a szeretet, Katolikus közösség, Keresztény hittestvériség és hasonlók), de akad ideológiailag semleges Ízőrzők, Nők közössége stb. is.
A lájkvadász kamuoldalak működése nem új. Számos vállfaja van, valamelyik csak terméket akar végül rásózni a hiszékeny emberekre, vannak azonban politikailag motivált, leginkább jobboldali-szélsőjobboldali ideológiát hirdetők. Az újdonság azonban, hogy most már kikerült az ember a háttérből. Az újonnan feltűnő képeket már nem kell hosszú percek alatt photoshop-szerű programokkal előállítani, most már láthatóan egy kaptafára egy mesterséges intelligencia gyártja ezeket. Gyanús, hogy a képeket már nem is ember osztja meg, hanem egy erre írt számítógépes program, úgy nevezett BOT. Ezek a botok akár facebook oldalt is tudnak létrehozni, majd megkezdeni a legyártott képek megosztását, amelyre a gyanútlan és hiszékeny emberek kommentelnek és lájkolnak. Továbbmegyünk! Ránézésre és megvizsgálva a kommentelőket, rengeteg köztük a direkt erre a célra létrehozott kamuprofil.
A történet tehát a következő. Egy bot létrehoz egy facebook oldalt, ahhoz facebookra feltöltendő cuki képeket, majd kamu felhasználókat, akik kommentelnek, lájkolnak, hogy ezáltal a valódi felhasználók üzenőfalán nagyobb eséllyel jelenjen meg. A facebook algoritmusa szerint ugyanis, ha egy bejegyzésre sok lájk, megosztás és komment érkezik, annál értékesebb, és annál nagyobb eséllyel kerül fel a felhasználók üzenőfalára. A kép így meg is jelenik az üzenőfalakon, további megosztásokat, lájkokat generálva, sokan a megosztó oldalt is követni kezdik.
De mi értelme az egésznek?
Látszólag teljesen feleslegesnek tűnik ez a „munka”. Ugyanis abból, hogy sokan kommentelnek cuki képekhez, még nem lesz senkinek sem pénze. Egyelőre! Ezeket az oldalakat ugyanis valódi felhasználók fogják ezrével (akár százezrével) lájkolni/követni, így létrejön egy rendkívül értékes oldal, többségében olyan felhasználókból, akik az interneten átverhetők. Tehát az oldal „eladható”, vagy éppen rátolható egy kamuhíroldal, ahol már reklámok lesznek elhelyezve, vagy egy kamu webshop, ahonnan lehet „rendelni” termékeket jó pénzért, amelyek sosem fognak megérkezni, vagy politikai célra is felhasználható, ahogy ilyen csaló módszerekkel már szélsőjobboldali szervezetek visszaéltek, vagy kezdődhet az adathalászat. Több ilyen kép alatt már találtunk orosz domainnel rendelkező, magyar nyelvű kamuhíroldalt csupa cukiságot rejtő cikkel. Az orosz domainekről való propagandizálás pedig megint csak a szélsőjobboldal sajátja, és egyelőre ezen kamuhíroldalaknak még nincs is politikai felhangja. Ezekszerint vagy a jövőben lesz, vagy pedig már most folynak a reklámbevételek kétes szervezetek kasszáiba.
És végül fontos megjegyezni, hogy az ennek bedőlő idős emberek nem hülyék, nem hiszékenyek, pusztán járatlanok az internet poklában. Ahogy sok 40-es sem érti a fiatalabbakat, miért van szükségük Instagramra, amikor a Facebookra is lehet képeket feltölteni, vagy miért kell TikTok, amikor a YouTube is videómegosztó, úgy a 60-70 éves korosztálytól sem várható el, hogy első blikkre kiszűrje az AI által generált képeket. Más a technikai közeg, amelyhez hozzászoktunk, amelyben felnőttünk és “szocializálódtunk”. (És ez nemcsak a netre vonatkozik).
Rengeteg jószándékú ember van ezen képek kommentszekciójában – köztük mi is -, akik már igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy az adott kép mesterséges intelligencia által generált és veszélyeket rejt magában, de vannak, akik elitista felsőbbrendűséggel kritizálják az időseket és kérdőjelezik meg akár a választójogukat. Elterjedtek a „mesterséges intelligencia felismeréséhez természetes intelligencia kell” feliratú képek az AI által generált tartalmak kommentszekciójában, amely inkább kontraproduktív. Az időseket nem becsmérelni, hanem figyelmeztetni és jószándékkal tanítani kell, mert nemhogy nem hülyék, de gyakran sokkal okosabbak és tapasztaltabbak nálunk, ha nem is az internethasználat területén.