A háborúk és válságok elmélyülnek? És akkor mi van? Hétfőn a NATO vakmerően elindította éves októberi gyakorlatát, a “Steadfast Noon”-t, amelyen az atomtámadásokat gyakorolják.
A NATO szerint a jövő hét csütörtökig akár 60 repülőgép vehet részt a gyakorlaton. Köztük modern harci repülők is lesznek, valószínűleg az amerikai F-35-ös típusúak, de részt vesznek a felderítő- és üzemanyagszállító repülők, valamint a B-52-es típusú hosszútávú bombázók is. Az idei év fő színhelye különösen Olaszország, Horvátország és a Földközi-tenger feletti légterek, a 31 NATO tag közül pedig 13 részt vesz, köztük Németország is.
Az előző években keveset tudtunk a NATO hadgyakorlatairól, 2020-ban először hoztak nyilvánosságra hivatalos információkat. Jens Stoltenberg NATO főtitkár félrevezetően azt állította, hogy a gyakorlat “nem irányul semmilyen ország ellen”. A korábbi német hadügyminiszter, Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) kevésbé volt óvatos, és 2021. október 21-én a Deutschlandfunkban atomháborúval fenyegette meg Oroszországot. Azt mondta a gyakorlat új bevetési tervezetére vonatkozóan: “Nagyon egyértelművé kell tennünk Oroszország számára, hogy végül – és ez az elrettentés doktrínája is – hajlandóak vagyunk ilyen eszközöket is bevetni.” Ez a NATO “alapvetése“, ez igazodik “Oroszország aktuális viselkedéséhez”. A 2023-as hadgyakorlattal kapcsolatban most Stoltenberg levetkőzte gátlásait, és kijelentette, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja emlékeztet arra, milyen fontos szerepet játszanak az atomfegyverek az elrettentésben. A “Steadfast Noon” hozzá fog járulni az “atomfegyveres elrettentés hitelességéhez, hatékonyságához és biztonságához”.
De egy kis ködösítés is kell. Tehát a NATO most azt állítja, hogy a “Steadfast Noon” nem válasz Oroszország támadó háborújára, és nem vetnek be éles fegyvereket. A gyakorlat egy rutinszerű kiképzés, amelyet legalább 1000 kilométerre tartanak az orosz határoktól. A forgatókönyvének részletei azonban titkosak maradtak. A hadügyi szakértők szerint, amint azt a dpa hétfőn közölte, azt gyakorolják, hogyan lehet az európai nyugati területeken tárolt amerikai atomfegyvereket biztonságosan kiszállítani a föld alatti raktárakból a repülőgépekhez, és felszerelni a harci repülőkre. A gyakorlórepüléseken viszont állítólag nincsenek bombák.
A NATO ún. nukleáris részvételének értelmében az Egyesült Államok Európában állomásoztatott atomfegyvereit háború esetén a partnerállamok repülőgépei is ledobhatják. Hivatalosan meg nem erősített információk szerint körülbelül 100 amerikai atomfegyver található Észak-Olaszországban, Törökországban, Belgiumban, valamint Hollandiában és a németországi Büchelben. A Bundeswehr legutóbb például a “Tornado” repülőgépekkel vett részt a “Steadfast Noon” gyakorlaton. A média tudósításai szerint az Egyesült Államok 2012 óta fejlesztett, új B61-62 típusú atombombákat 2022 decemberétől telepítették ide. A NATO zsargon “modernizálásról” beszél. Ez a fegyver – akárcsak az elődei – nemcsak ballisztikus szabad esésű bombaként használható, hanem irányítható is, és nagyobb pontosságot biztosít. A célzás pontossága 30 méter. A B61-62-es új atombombák F-35 harci repülőgépekkel való tanúsítása 2024 januárjára is kész lesz. Nyugati katonai szakértők szakcikkeiben kijelentik, hogy a F-35A és az új B61-62-es atombombák képesek a modern orosz légtérvédelem legyőzésére és egy “korlátozott” atomháború viselésére.
forrás: junge Welt