Miskolcon is megalakult az új közgyűlés. Az egyközös új polgármester, Veres Pál, korábban az egyik gimnázium igazgatója, a beiktatási beszédének a végén Wass Albertet idézte: „Minden ember egyforma, s annyit ér, amennyit a közösség érdekében dolgozik.”
Ez a legaljasabb náci szöveg. Nem csupán szélsőjobboldali, nemcsak fasiszta, hanem náci. A nürnbergi perben is hivatkozik arra a vád, hogy az eutanázia program ideológiai alaptétele volt az, hogy aki nem tud a közösség érdekében – s ezen a Harmadik Birodalmat értették – dolgozni, az értéktelen, azt el kell pusztítani. Meg kell ölni az elmebetegeket, a gyengéket, a munkára már képteleneket, a kisebbséget, mindenkit, aki nem árja…
Nincs két egyforma ember. Sem a természetben, sem a társadalomban nincs egyformaság. Az “egyforma” csak a matematikában létezik, igaz, ott fontos absztrakció. Egyformának, tehát egybevágónak tekintünk két háromszöget például, ha oldalaik hosszúsága és az oldalak által bezárt szögek szögértéke azonos.
A társadalmi egyenlőség nem egyformaság. Ez nagyon fontos különbség. Az egyik legfontosabb különbség. Ha két ember közül az egyik férfi, a másik nő, akkor ők egy igazságos társadalomban annak ellenére egyenlők, hogy a nemük különböző. A beteg ember egyenlő az egészségessel, de ők ketten sem egyformák. Az élmunkás többet tehet az emberiségért, mint a munkaképtelen, de ettől ők ketten társadalmi szempontból egyenlőek.
“Minden emberi lény szabadon születik és egyenlő méltósága és joga van. Az emberek, ésszel és lelkiismerettel bírván, egymással szemben testvéri szellemben kell hogy viseltessenek” – Így kezdődik az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata. Pontosan azért kezdődik így – érdemes elolvasni a szövegről anno folytatott vitát -, hogy a Wass Albert-féle hitleristákkal szemben nem az egyén, hanem a társadalom feladatát hangsúlyozzák. Az emberi méltóság védelme, az emberek szabadsága nem attól függ, hogy ki mennyit tesz a közösségért, nem valamiféle méricskélés tárgya, hanem a társadalom kötelessége, hogy a szabadság, az egyenlőség és a testvéri szellem feltételeit megteremtse és folyamatosan fenntartsa, egyre jobban szélesítse azokat a lehetőségeket, amelyekkel az egyes emberek és azok közösségei megmutathatják magukat, sajátos különbözőségüket a világnak. Mert egyenlők.
Minden ember egyéniség. Minden ember személyisége különböző.
Veres Pálnak szurkoltam az önkormányzati választások során. Tévedtem. Irtózom még a gondolatától is annak, hogy egyformának tűnjek vele. Az emberi faj egy példányaként, a társadalom egyik tagjaként természetesen egyenlő velem.
Cs. Kádár Péter