A világjárvány által okozott válság nem egyezik meg az előzővel, amely 2008-ban volt. A világszerte elrendelt karanténok, amelyek a járvány terjedésének a lassítására szolgálnak, súlyos hatásokkal vannak az emberek millióinak a lakhatására és a megélhetésére.
Ahhoz, hogy ebben a nehéz helyzetben se legyen a munkásosztály teljesen kiszolgáltatott, a munkásmozgalmi szervezetekbe és szakszervetekbe kell tömörülni, hogy a saját érdekeik mellett komolyabban ki tudjanak állni, és megakadályozzák a magasabb fokozatú zsákmányolást. A közös kiállás, az egymással való szolidaritás csökkenti a munkavállalók kiszolgáltatottságát.
Az új típusú koronavírus-járvány miatt a dolgozók állandó veszélynek vannak kitéve. Kik jobban, kik kevésbé, de a megfertőződés veszélye mindenhol jelen van. Az eddig sem a jó híréről ismert magyar egészségüggyel kapcsolatban folyamatosan hallhatjuk, hogy az orvosoknak és az ápolóknak nem jut megfelelő védőeszköz, ami azért jelent hatalmas problémát, mert a lebetegedésük esetén nem tudjuk őket pótolni, pedig rájuk hatalmas szükség van ebben az időszakban. Most megtapasztalhatjuk, hogy milyen fontosak is az ápolói – és takarítói munkafeladatok, amiket sokan lenéznek. Többek között nagy veszélynek vannak kitéve még az eladók és a szociális munkások, akiknek sokszor egyáltalán nem biztosítanak semmiféle védőfelszerelést, ami az mellett, hogy segíti a járvány terjedését még nagyon veszélyes is, ugyanis olyan emberek fertőződöthetnek meg, akikre veszélyt jelenthet a vírus.
Nem csak a létfontosságú területeken dolgozók vannak veszélyben, ugyanis vannak olyan helyek, ahol az emberekre csak humán erőforrásként tekintenek, így a stratrégiai fontosságúnak kikiáltott vállalkozások is működhetnek tovább. Attól, hogy nem veszélyeztett korosztályú munkások vannak az üzemben vagy gyárban még az idősekkel való érintkezés során könnyen átadhatják a vírust, ha hordozóvá vállnak. Az ilyen, és ehhez hasonló, helyzetekben is jó, ha van egy erős szakszervezet, nagy taglétszámmal, amely ki tud állni a veszélyes munkavégzés ellen.
Előfordulthat, hogy egy munkavállalónak – a kialakult helyzet következtében – gyorsan be kell tanulnia egy új munkafolyamatot, ami stresszessé teheti és ez a családjára is kihatással lehet.
A versenyszférában sem nevezhető rózsásnak a helyzet. Már most sok olyan munkást elbocsátottak, akik korábban a legjobban érintett iparágakban dolgoztak, mint például a rendezvényszervezés vagy a turizmus.
Nálunk akár szociális katasztrófa is lehet a sok elbocsátásból, ugyanis az álláskeresési járadékot mindössze 3 hónapig kapjuk, ráadásul azt sem mindenki. Ez járványmentes időszakban sem elegendő, ugyanis ez az idő nem elegendő arra, hogy egy munkavállaló átképezze magát, hogy könnyebben el tudjon helyezkedni vagy jobb állást találhasson magának.
Az egyéni vállalkozásoknak is szünetel egy jelentős része. Például a személyi edzők nem tudnak dolgozni a konditermek bezárása miatt. Ők különösen kiszolgáltatott helyzetben vannak, ugyanis a legtöbb országban nem rendelkeznek szakszervezettel és a közös érdekeiket is nehezen tudják egyeztetni. A szerveződéseiket az is nehezíti, hogy nem ismerik egymást, mivel nem egy helyen dolgoznak.
Kovács Márkó