120 ezer nyugat-franciaországi otthon maradt áram nélkül tegnap, amikor az ország 19 atomerőművéből 16-ban sztrájkoltak.
A CGT szakszervezet tagjai egy napos sztrájkra szavaztak az erőművekben, amelyek Franciaország áramának jó részét termelik. A lépés válasz volt az El Khomri munkatörvényre, amely sérti a munkások jogait.
Az atomerőműveket biztonsági okokból a sztrájk alatt is minimális szintű működésben tartották.
Az áramot délutánra helyre állították, senki nem jelentett incidenst.
Közben a sztrájkoló vasúti dolgozók eltorlaszolták a Gare de Lyon állomost kelet-Párizsban, miközben egy tüntető felvonulás ment át a fővároson.
A hosszú távú vonalak felét lemondták, és sok párizsi tömegközlekedési munkás is sztrájkolt szolidaritásból.
Az ír Ryanair 75 légi járatot mondott le a francia légiirányítók sztrájkja miatt, de a hétvégén minden normális ütemben fog zajlani.
A brit üdülők hoppon maradtak és alternatív repülőutakra kényszerültek hazafelé.
A szakszervezetet ostorozó légitársaság a sztrájkolókat okolta, és egy petíció aláírását sürgeti az Európai Bizottságnál, hogy hozzanak intézkedést, amely kötelezi a légiirányító szakszervezeteket, hogy megoldják a problémákat és hogy biztosítsák a Franciaország feletti légiforgalmat.
A munkásellenes törvényeket a francia „Szocialista” Párt kormánya tolta át. A törvény a heti munkaórák számát 35-ről 46-ra emeli.
Tegnap az Egyesült Baloldal/Északi Zöldek Európa parlamenti csoportja (GUE/NGL) szolidaritását fejezte ki a francia és belga sztrájkolókkal.
Gabi Zimmer, a GUE/NGL elnöke közölte: „A belga és a francia kormányok figyelmen kívül hagyják, hogy a megszorításoknak milyen pusztító hatásai voltak szerte Európában.”
„Ahelyett, hogy támogatnánk a polgáraikat, hogy befektessenek az állami javakba és szolgáltatásokba és a fiatal generáció jövőjébe, inkább földre borulnak a bankok és vállalatok előtt, amelyek több profitot akarnak és kevesebb adót fizetnek.”
forrás: Morning Star
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.