10 kulcskövetelés
Már egy éve emelkednek az energiaárak Európában, és az európai intézmények képtelenek megvédeni az otthonokat és a vállalatokat a spirálszerűen növekvő költségektől, valamint váratnak magukra a sürgős reformok, hónapról hónapra elodázott döntésekkel.
Itt az ideje véget vetni a beszédnek és dolgozni az igazságos energiarendszerért, amely határozottan a megújulókon alapul és állami ellenőrzés alatt van. Nem fogadhatunk el egy nem hatékony és elavult rendszert, amely a munkásokat és családjukat sötétben és hidegben tartja, miközben megtömi a nagy energiavállalatok pénztárcáját.
A gázpiac liberalizálásával a gázellátás fix árú és hosszútávú szerződéseit fokozatosan rövidtávúakra cserélték, amelyeket adtak és vettek a készárupiacon (negyedévente, havonta vagy akár naponta). Az EU gázellátásának liberalizációja nagyobb áringadozáshoz vezetett és új spekulatív gázpiacot teremtett, ahol minden Európába szállított gázköbméter átlagban 25 vásárlási és eladási tranzakciót eredményezett. Szakítanunk kell a piaci logikával, amely az árrobbanást okozta, és vissza kell térni egy stabil és előrejelezhető árra a gázellátásért, ahogy az jelenleg is létezik Ázsiában, és ami Európában is működött a liberalizáció előtt.
1, Energia árplafont és véget vetni az energiapiac uralmának
Az EU energia liberalizációjának előrelátható következményei a szemünk előtt bontakoznak ki. A piac összeomlik. Véget kell vetnünk szélsőséges piacnak és az energia valódi árát megfizetnünk, nem pedig a tőzsdei spekuláció miatt megnövekedettet. A perverz Platts/Rotterdam Bárka Indexnek véget kell vetni, valamint a folyékony üzemanyag árát és árfolyamának kezdőpontját a valódi termelési költséghez kell igazítani. Azonnal kell cselekedni a hatékony árplafonért a nagybani energia- és gázárakra, megvédve a sérülékeny háztartásokat és kisvállalkozásokat a felfordult piactól. A válság előtt az energia átlagos ára 50 euro volt megawattóránként, ma a Bizottság pedig 180 eurós plafont javasol. Ez mérhetetlenül drága és lehetővé teszi a nagy energiavállalatok számára, hogy továbbra is obszcén profitot zsebeljenek be. Olyan plafon kell, amely megközelíti a termelési költségeket, biztosítva a megengedhető energiaárakat a háztartások és a kisvállalkozások számára.
2, Adó az energiavállalatok profitjára
Elfogadhatatlan „társadalmi kézbe venni a veszteséget és privatizálni a profitot”. Néhány energiavállalat – de más szektorok multinacionális vállalatai is – rekord profitra tettek szert az elmúlt hónapokban. Ezen profitok a spekuláció közvetlen eredményei, amely már évek óta fennáll, és meg kell adóztatni és újra el kell osztani ezeket, likviditást biztosítva a tagállamoknak, hogy azonnali intézkedéseket tehessenek az energiaválság és a megélhetési válság kezelésében. Az adónak nem átmeneti jellegűnek és nem csak a 2022-es profitra korlátozottnak kell lennie, és nem csak az energiaszektorra kell vonatkoznia, valamint elég magasnak kell lennie ahhoz, hogy behozza azon szükséges pénzügyi forrásokat, amelyek felgyorsíthatják a megújulókra való átállást, elegek egy energiatakarékossági terv megvalósításához és biztosítják az energia-hatékonyságot az épületek és otthonok számára.
3, Az energiaárak állami ellenőrzése
A gázszabályozást jobbá kell tenni, mivel most gátolja a gázvásárlás átláthatóságát a nagy energiavállalatok javára. Rakjunk e helyébe olyan mechanizmusokat, amelyek biztosítják a kereskedelmi szerződések átláthatóságát, a gázpiacon működő vállalatok aláírásával, plafont szabva az árupiaci kereskedés mértékének, valamint szétválasztva a gázt és a villanyt.
4, Az energiaszektor állami ellenőrzése
Olyan államilag ellenőrzött energiaszektor megtervezésére és megalkotására van szükség, amely választ ad számos válságra, amelyekkel Európa szembenéz. Állami vállalkozásokat kell létesíteni az energiatermelés és elosztás számára, erősen fókuszálva a megújulókra. Ha a tagállamokban ez már létezik, biztosítani kell a kötelezettséget a létfontosságú állami szolgáltatások fenntartására, szabályozott alacsony áron.
5, Minimális kvótákat a létfontosságú energiaellátásra
Vezessék be a gáz- és villanylekapcsolások teljes tiltását! Biztosítsanak minimum létfontosságú energiaellátási kvótákat a meleg és hideg klímaviszonyok alapján. Alacsony árakat a fogyasztás első kilowattóráira és ármentesítést a sérülékeny csoportok számára. Szén méltányosság kialakítását egy fejenkénti szénjáradék által, amit a klímatörvény és a hozzá kapcsolódó szénháztartás határoz meg, megadóztatva a magas fogyasztást, hogy finanszírozzuk a tiszta és igazságos átállást.
6, Igazságos energia-takarékossági terveket
A nemzeti és európai részvényesekkel együtt ki kell dolgozni egy tervet az igazságos és egyenlően elosztott fogyasztás-csökkentés biztosítására, amely erősítheti az energia rugalmasságot. Ezen állami tervezésnek számításba kell vennie a szélsőséges időjárásnak kitett földrajzi térségek tulajdonságait, valamint a gazdasági szektorok szükségleteit, biztosítva az energiaszektor demokratikus tervezését.
7, Energiahatékonyságot az épületek és otthonok számára
Az épületek energia-talpraállításához sürgős tervre van szükség, valamint helyettesíteni kell a fosszilis üzemanyagokat az otthonok, vállalkozások és alacsony hőmérsékletű iparágak számára, miközben biztosítani kell, hogy ezen beruházások nem járulnak hozzá a lakhatási árakkal való spekulációhoz, amelyek kilakoltatásokhoz vezetnek. Energia-hatékonysági igazolásokat kell kiállítani a vállalatok számára, amelyek alkalmazzák az országos takarékossági stratégiát, valamint jobban hozzájárulnak az Országos Energia-hatékonysági Alaphoz nagyobb állami kezdeményezések számára az önkormányzati szinteken.
8, A megújuló energiák gyors kiterjesztése
El kell köteleződni az energia-szuverenitás felé olyan állami tervezés által, amely együttműködik a civil társadalommal, hogy decentralizált megújuló energiát termeljünk, előtérbe helyezve a helyi, elosztott, kis- és középmérető energiatermelést, a polgárok, önkormányzati energiaközösségek és állami energiavállalatok részvételével. Állami tervezés és ellenőrzés kell a megújuló energiaforrások kiterjesztése felett, aminek számításba kell vennie a szükségleteket, lehetőségeket és fejlesztési stratégiákat minden egyes tagállamban.
9, Távolítsák el a gázt és a nukleáris energiát az európai taxonómiából
Az EU taxonómia a neoliberális terv része és eszköze lett, amelynek szívében a privatizáció és a liberalizáció áll. Ez pontosan az a terv, amely Európát az energia-összeomlás szélére juttatta. A zöld beruházások osztályozási rendszerében úgy szerepel a gáz és a nukleáris energia, mint zöld beruházás, ami ebben a kontextusban nem csak félrevezető, de veszélyes is, súlyosbítva a jelenlegi energia- és klímaválságot.
10, A béreket emeljék, ne a számlákat!
Az energiaárak elszabadulása az elsődleges oka az európai inflációnak. A munkások és családjaik ismét maguk viselik a válság költségeit, míg a multik extraprofitot zsebelnek be, hála a tisztességtelen piacnak. Véget kell vennünk ezen növekvő egyenlőtlenségeknek. A béreket, a szociális juttatásokat és a nyugdíjakat azonnal az inflációs ráta fölé kell emelni, ahogy tették azt az 1970-es évek energiaválsága során.
EP Baloldal frakció