A jobboldali magyar kormány a világ legrosszabb népességarányos halálozását produkálta.
A rezsim a kapitalista országokban alkalmazott, profitorientált járványkezelést folytatta az Európai Baloldal által javasolt Zéró Covid Stratégia helyett. A baloldali és szocialista országok vakcinák nélkül tartották kordában a vírust, 500-szor jobb eredményeket elérve a népességarányos halálozás területén.
Annak ellenére, hogy a profitorientált, gazdaságmegóvó szemlélet volt az úr, amely miatt 30 ezer honfitársunk lelte halálát, a gazdaság súlyosan megsínylette a járványt. A legsúlyosabb, hogy nem csak a vírus okoz óriási gazdasági problémákat, hanem a globális klímaválság is brutális károkat okozott aszályok, helyi áradások, illetve a májusi fagyok (!) formájában a mezőgazdasági szektornak.
Mindennek ára van, amelyet a kormány már el is kezdett megfizettetni, természetesen nem a járványon sokszor profitáló multikkal, tőkésekkel és bankokkal, hanem a szegény társadalmi többséggel.
Érdemes megnézni a briteket, hogyan is kezelte Orbán jóbarátja, Boris Johnson konzervatív-jobboldali miniszterelnök a helyzetet. (Nem mellesleg Johnson politikája majdnem olyan katasztrofális volt, mint Orbáné). Ahogy a Morning Star elemzése írja: nem volt megszorítás a szupergazdagok számára, akik száma csak nőtt – még a COVID-válság alatt is. A milliárdosok vagyona világszerte 5 ezer milliárd dollárral nőtt, miközben 4 millió ember meghalt, amely a valaha tapasztalható legnagyobb vagyonnövekedés, mióta erről statisztikát vezetnek. Ha Jeff Bezos, az Amazon vezére minden egyes alkalmazottjának 18 millió forintnak megfelelő jutalmat fizetne, pont olyan gazdag lenne, mint a válság előtt.
Azon brit cégek, amelyek 8,2 millió brit fontot adományoztak a Konzervatív Pártnak, most 881 millió font közbeszerzéssel gazdagodtak. A brit COVID-19 eddig 372 milliárd font kiadásba került a kormánynak, amelyet a hazai jobboldalhoz hasonlóan, szintén a szegényekkel akarnak megfizettetni.
A neoliberális megszorítások idehaza nem új adók képében jelennek meg, nem csak járulékcsökkentésekkel vagy leépítésekkel járnak. Legszembetűnőbb két példája az óriási infláció, valamint az áremelkedések.
Utóbbit minden szférában tapasztaljuk, legyen az akár élelmiszer, üzemanyag, építőanyag vagy a szolgáltatások.
Mivel ezt a szociális katasztrófát a kapitalizmus logikája idézte elő, a tőkés pártok – beleértve a neoliberális-fasiszta ellenzéki kollaboráció tagjait is -, nem foglalkoznak a járvány okozta károk megfizetésének kérdésével. Szociális demagógiaként ugyan követelnek áfacsökkentést, amelyet már párszor bevezettek, de csúfos bukás lett a vége: az Európai Baloldal jóslata valóra vált, az áfacsökkentést egyszerű áremelésekkel pár hónap alatt sikerült kompenzálni, még túl is lőni a korábbi fogyasztói árakon. (A javaslatunk szerint árplafont – hatósági árat – kellett volna bevezetni!)
A Fidesz-rezsim láthatóan nem a milliárdos oligarchákkal akarja megfizettetni a válságot, a mainstream ellenzék szintén nem meri felvállalni a „fizessenek a gazdagok!” jelszót.
Marad az Európai Baloldal és a szövetségesei, akik követelik, hogy a válságot ne a szegények fizessék meg, hanem azok, akik egyrészt megtehetik, másrészt felelősek is a kialakult állapotokért, hiszen nyilvánvalóan gazdasági nyomára történt az emberek feláldozása. A 30 ezer halott honfitársunkért pedig elszámoltatást követelünk nemzetközi szinteken.