Nemzetközi Nőnap 2022
A baloldal viszi tovább az örökséget, amelyet olyan feministák kezdtek, akik küzdöttek az antifasizmusért, a munkások jogaiért, a politikai részvételért, valamint a reproduktív és szexuális jogokért.
1910-ben a Clara Zetkin, német szocialista-kommunista politikus, békeaktivista és nőjogi aktivista megalapította a Nemzetközi Nőnapot. Együtt, a Nemzetközi Nők Szövetségével, Zetkin a végsőkig próbálta megakadályozni az első világháborút, amikor a férfiak által dominált szociáldemokrata SPD már régóta elköteleződött a háború mellett. Ezért börtönbe zárták.
Ma újra letartóztatják az Oroszországban háború ellen demonstráló nőket. A militarizmus mint ideológia hierarchikus és megtestesíti azt a maszkulinitást, amely aláaknázza az egyenlőtlenséget, megerősítve a nemi szerepek szilárd megosztását, amely fémjelzi a patriachátust.
Fenyegetik és üldözik azokat a nőket, akik küzdenek a szexuális önmeghatározásért. Az EU-ban háromból egy nőt ért már fizikális vagy szexuális erőszak, és hetente átlagban 50 nő hal meg a nemi alapú erőszak következtében. Ez rendszerszintű probléma és a legsúlyosabb emberi jogi sérelem, amellyel szembesülünk. A nemi alapú erőszak elleni küzdelmet nem lehet elválasztani a nemi egyenlőségért folytatott küzdelemtől és a társadalom minden szegmensében a nők jogaiért folytatott harctól.
A nemi alapú erőszak szorosan kapcsolódik a patriarchális struktúrákhoz, a nők és férfiak közti egyenlőtlenséghez, a nők gazdasági függetlenségének hiányához és az igazságügyi rendszer hiányosságaihoz.
A nőknek mindenért és mindenhol küzdeniük kell. Ha a jogaik papíron egyenlőek is a férfiakkal, még akkor is mindig extra köröket kell lefutniuk.
30 évvel ezelőtt a neoliberalizmus azt ígérte, hogy a piac elhozza a nemi felszabadulást. Végül kiderült, hogy a neoliberalizmus és a patriarchátus jegyesek, és különösen jól versengenek egymással a nők kizsákmányolásában. Ez különösképp abban nyilvánul meg, hogy főként a nőknek kell viselniük a neoliberális szociális megszorítások következményeit. A nemi egyenlőség, akárcsak a jólét, nem csorog le egyszerűen fentről.
A Baloldal számára a feminizmus mindig több lesz, mint a nemi egyenlőség követelése.A feminizmus talán a 20. század legnagyszerűbb társadalmi mozgalma. Politikai jelleget adott nők és lányok generációinak.
A mi feminizmusunk…
internacionalista
interszekcionális
antikaptalista
antifasiszta.
Az antifasizmusnak és a feminizmusnak nem csak közös céljai vannak, de közös ellenfelei is. Szexizmus, rasszizmus, patriarchátus – feministaként harcolunk ezek ellen, mivel különbséget tesznek emberek között, és megtagadják bizonyos csoportoktól az egyetemes emberi jogaikat.
Szilárdan hiszünk, hogy egy jobb világ egyesíthet minket. 100 év során a nők egy jobb világért harcoltak, amelyben egyenlő jogok illetnek meg mindenkit. Az ő küzdelmük a mi örökségünk, a mi küldetésünk.
Olyan forradalomért küzdünk, amely nem éri be kevesebbel, mint a mindenkivel szolidáris társadalommal. Más szóval, egy társadalommal, amely többé nem a profit maximalizálására törekszik, hanem az emberek igényeire és az egymás iránti törődésre. Egy társadalommal, amelyben jogunk van dönteni a testünk felett, a szexualitásunk felett; jogunk van a szabad abortuszhoz, fogamzásgátláshoz, valamint más szexuális és reproduktív egészségügyi szolgáltatásokhoz. Egy társadalommal, amelyben olyan törvénykezés folyik, amely a jóváhagyáson alapul. Olyan igazságügyi rendszerért harcolunk, amely úgy hoz ítéletet, hogy az elkövető legyen a felelős. Igazságos átmenetért küzdünk – a jövőnk zöld, szociális és feminista lesz. Új közvagyont teremtünk: közös javakat, amelyek mindenki számára hozzáférhetők, túlmutatnak a piacon, jó munkakörülményeket biztosítanak, demokratikusan szervezett és ökológiailag fenntartható.
Nem holnap dől el, milyen lesz a jövő, hanem ma. Többet veszíthetünk, mint a láncainkat, de egy világot nyerhetünk.
EP Baloldal