A McDonald’s-ot azzal vádolják, hogy bizánci számviteli gyakorlat által nem fizetett meg 295 millió brit font adót, miközben 872 millió font Covid-19 támogatást is felvett.
A War On Want brit aktivista csoport közölte, hogy a multinacionális gyorsétterem óriás egy hatalmas segélycsomagot vett fel 2020-ban – közben pedig rekordértékű, 2,9 milliárd fonttal gazdagította a részvényeseket.
Ebben volt 297 millió szabadságolási pénz, 143 millió font az „Edd ki, hogy segítsd ki” tervből, 60 millió az üzleti kamatláb segítségből, valamint 372 millió az ideiglenesen csökkentett áfából, amelyet a vendéglátók kaptak.
A csoport Titkok és sültkrumplik című jelentése azt is megjegyzi, hogy a szélsőségesen profitábilis cég lobbistái 15 alkalommal találkoztak jobboldali konzervatív miniszterekkel ugyanabban az évben, mikor két országos karantén során is be kellett zárniuk az üzleteiket.
A War On Want felkérte az HM Revenue és Customs (HMRC) kormányhivatalt, hogy vizsgálják ki a céget, valamint a kormányt, hogy foglalkozzon a globális vállalatok számára a londoni City adóparadicsom szerepével – ahelyett, hogy elvárnák a munkásoktól, hogy mentőcsomagot adjanak az adóelkerülő multik számára.
Owen Espley a csoporttól közölte: „A McDonald’s a globális jövedelmének milliárdjait talicskázta át Londonon keresztül, de nem állt meg befizetni az igazságos mértékű brit adót.
„2020-ban a McDonald’s munkásai nyomorbért kaptak, hogy az eladásokat a plafonon tartsák, miközben a McDonald’s részvényesei rekord kifizetést kaptak, felduzzasztva azon közpénzek százmillióiból, amelyek a McDonald’s-ba csordogáltak.
„Most a politikusok azt akarják, hogy a hétköznapi munkások fizessék meg a nagyvállalatok által kapott mentőcsomagokat – ahelyett, hogy lesújtanának a nagyvállalati adócsalókra.”
A jelentés azzal vádolja a céget, hogy egy brit adómenedéket teremtett papíralapú, cirkulásris tranzakcióval, amely a franchise jogokat Szingapúr és London között mozgatta, lehetővé téve a McDonald’s számára, hogy levédje a globális franchise bevételét attól, hogy megadóztassák Nagy-Britanniában.
A 2016-ban bevezetett tranzakció során a brit illetőségű leányvállalat, a McD Global Franchising Ltd., 2,7 milliárd fontért megvette a jogot, hogy begyűjtse a franchise számlákat Ázsiában a szingapúri McDonald’s leányvállalattól.
A kifizetést, amely az „IOU” (adóslevél) formulát használta, ezután visszaküldték a McD Global Franchising Ltd.-nek mint osztalékot, más leányvállalatok közreműködésével.
Az üzlet lehetővé tette a brit illetőségű leányvállalatnak, hogy visszatérítést igényeljen a franchise jogok megvásárlásáért, anélkül, hogy a bevételt megadóztathatták volna, amikor az osztalék formájában visszaérkezett, ezzel végül közel 300 millió fonttal megkurtítva az államkincstárat az elkövetkező 10 évre.
A War On Want követeli az HMRC-től, hogy nyomozza ki a tranzakciókat és a vállalat jelenlegi struktúráját, mivel „az elsődleges célja, hogy egy adóelkerülő rendszert hozzanak létre.”
Az HMRC szóvivője közölte a Morning Star-ral, hogy elkötelezettek aziránt, hogy garantálják, hogy mindenki igazságos mértékű adót fizessen.
„Az HMRC aktívan szembeszáll a multikkal az adóügyekben, beleértve jelenleg 13,2 milliárd fontnyi nemzetközi adókockázattal.
„A szabadságolási alap több mint 1 millió üzlet számára nyújtott segítséget szerte az Egyesült Királyságban, és közel 12 millió munkahelyet védett meg – azáltal, hogy az üzletek a kapott pénzt a munkavállalóknak.”
Lewis Baker egykori McDonald’s munkás közölte a Morning Star-ral: „Ismét azt látjuk, hogy óriásvállalatok képesek megúszni az adófizetést, miközben a legrosszabbul fizetettek ebben az országban egyik napról a másikra élnek – fizetésnaptól fizetésnapig.”
Baker részese volt az úttörő McStrike kampánynak, amelyet a BFAWU pék szakszervezet vezetett, amely jobb bért és munkakörülményeket követelt a McDonald’s munkásai számára.
Hozzátette: „Ezen vállalatok profitját vissza kellene adni a munkásoknak, akik azt megteremtik – senkinek sem kellene választani a fűtés és az evés között.”
Ian Hodson, a BFAWU országos elnöke a Morning Starnak nyilatkozott: „Ez csak egy példája annak, hogyan akarják a vállalatok biztosítani, hogy ők rendben vannak, miközben az adófizetők kapják meg a számlát.
„Óriási botrány, hogy a politikusok sem törődnek ezzel. Világos, hogy az üzleti lobbinak van haszna a politikai adományokból, amelyekért cserébe óriási jutalmakat aratnak.
„Az embereknek meg kellene büntetniük azon politikusokat, akik nem állnak ki mellettünk. Nem csak a munkások számára van szükség jobb egyezségekre, tisztességes nyugdíjakra és igazságos juttatási rendszerre, hanem adóigazságosság is kell, mivel ha befizetnék az adóikat, ezek mind rendelkezésünkre állnának.
„Azonnali HMRC vizsgálatra van szükség ezen sokkoló leleplezéssel kapcsolatban, nem évek múlva, hanem azonnal.”
A McDonald’s közleménye szerint „nem értünk egyet ezzel a pontatlan jellemzéssel, amely félrevezető narratívához vezet a McDonald’s mint vállalati személy szerepét illetően az Egyesült Királyságban.
„A McDonald’s teljes mértékben a törvény szerint működik és minden kirótt adót befizet.
„Nem kaptunk semmilyen speciális ösztönzést vagy más engedményt az egyesült királyságbeli műveleteinkkel kapcsolatban.”
forrás: Morning Star