Nagy-Britanniának teljesen vigyék végbe Mauritius dekolonizálását – közölte az ország vezetője az ENSZ körgyűlésben a Chagos-szigetekről folyó vita során.
Pravind Jugnauth miniszterelnök közölte, hogy azzal, hogy az egykori brit gyarmatbirodalom elnéptelenítette az indiai-óceáni szigetvilágot, utat nyitott egy amerikai katonai támaszpontnak, amely „az emberiség történelmének nagyon sötét epizódja és emberiség elleni bűncselekmény.”
A vita azután került előtérbe, hogy Nagy-Britannia elutasította a Nemzetközi Igazságügyi Bíróság februári döntését, hogy a szigeteket vissza kell juttatni Mauritiusnak. Nagy-Britannia 1965-ben vágta le a Chagos-szigeteket a mauritiusi területekről, mielőtt az 1968-ban elnyerte volna függetlenségét.
Jugnauth kérte az ENSZ tagállamokat, hogy azon megoldás javára szavazzanak, amely „világos jelzést küldene a világba, hogy a neokolonializmust nem tolerálhatják tovább.”
Közölte, hogy a megoldási javaslat hat hónapos határideje a gyarmati kormányzás megszüntetésére „több mint elégséges”, mivel Nagy-Britannia „nem biztosít szolgáltatásokat” a szigeteken.
Ellenben Dame Karen Pierce brit ENSZ képviselő közölte, hogy a terület hozzájárult a „nemzetközi békéhez és biztonsághoz”, és csak akkor adják át Mauritiusnak, „ha már többé nincs szükség rá a védelmi célok miatt.”
A legnagyobb szigetet, Diego Garciát, az Egyesült Államok bérli egy főbb katonai támaszpontja számára.
Pierce ismételten rámutatott, hogy a bázis közel fekszik a főbb indiai-óceáni hajóvonalakhoz, köztük Malaccához, Hormuzhoz, Ádenhez és Szuezhez. Szintén erőltette annak fontosságát a „terrorelhárításban.”
A vitát kommentálva Dr. Sam Raphael a Rendition Project munkatársa közölte, hogy a Diego Garcia szigetet a CIA használta „számos szellemrepülésre, amely során eltűnt emberek kerültek titkos börtönökbe, hogy számos kínzásnak vessék őket alá.”
Közölte: „Az Egyesült Királyság érvelése, hogy a Chagos-szigetekre a nemzetközi biztonsági kérdések miatt van szükség, nem csak átgázolás a chagossiak jogain, hanem azt sem ismerik el, hogy a Diego Garcia szigetnek központi szerepe volt az USA katasztrofális ’terror elleni háborújában’.”
Mark Curtis, a brit külpolitika vezető szakértője közölte, hogy a vita megmutatta, hogy a brit kormány nem támogatja a szabályokon alapuló nemzetközi rendet.
„Ebben és sok más esetben a brit elit azt hiszi, hogy joga van szabályokat alkotnia, amely passzol számára és figyelmen kívül hagy másokat.”
A Morning Star lap nyomdába kerüléséig úgy tűnik, Nagy-Britannia elveszti a szavazást, mivel Szenegál, Venezuela, Nicaragua, Szíria, Argentína, Ciprus és Namíbia mind a nemzetközi bíróság ítélete által támogatott megoldás mellett szólalt fel, az USA pedig ellene.
forrás: Morning Star