Kína olyan pénzügyi problémákkal küzdő országoknak adott hiteleket az elmúlt években, mint Sri Lanka, Argentína és Pakisztán, ami miatt Peking alternatívának tűnik a Nemzetközi Valutaalappal szemben – áll a Financial Times elemzésében.
Kína Egy Övezet, Egy Út Kezdeményezése már kezdi elhomályosítani a Világbankot más országokban, de a vészhelyzeti hitelek azzal fenyegetnek, hogy alássák a Nyugat dominanciáját a globális Délen, mivel Kína nem támasztja a szokásos feltételeket, mint az IMF, ami az állami kiadások csökkentését követeli – közölte az AidData, az amerikai Willam and Mary Egyetem kutató intézete.
„Peking próbálja felszínen tartani ezen országokat azáltal, hogy egyi vészhelyzeti hitel után adja a másikat, felkérve a hitelezőket, hogy állítsák helyre a gazdaságpolitikai fegyelmüket, vagy folytassanak hitelenyhítést a koordinált újraszervező folyamatok által minden főbb hitelező felé,” – közölte Bradley Parks, az AidData igazgatója a lapnak.
Az Egyesült Államok azzal vádolja Kínát, hogy „csapdába ejt” szegényebb országokat az adósságokkal, amely a növekvő politikai befolyás eszköze.
A kínai hatóságok közölték, hogy több milliárd dollár adósságot írtak már le, és hogy azon neheztelés miatt érik őket vádak, hogy fenntartanak egy alternatív finanszírozási forrást a fejlődő országok számára, amely nem kényszeríti őket a gazdaságuk megnyitására a külföldi kizsákmányolás felé, kiárusítva a közszolgáltatásokat és az természeti kincseket, vagy hogy megnyissák a piacukat a multik felé.
„A gyarmatosítás helyett Kína szolidaritást kínál a fejlődő országok számára. A kínaiak által pénzelt fizikális infrastruktúra tervek vonzók számos fejlődő ország kormánya számára mint előnyös alternatíva az amerikaiak által uralt Világbankra,” – közölte Mohammad Saiyedul Islam, a Hsziangcsi Pénzügyi és Közgazdaságtani Egyetemtől.
forrás: Morning Star