Április 19-én volt két éve, hogy Nicolas Maduro letette az esküt a Venezuelai Bolivári Köztársaság elnökeként, ugyanazon a dátumon, amikor Venezuela 1810-ben elnyerte függetlenségét Spanyolországtól.
Nicolas Maduro, Venezuela törvényesen megválasztott elnöke ellenállt a kormánya elleni jobboldali merényleteknek, amelyet az Egyesült Államok támogatott.
Hugo Chavez, a korábbi elnök 2013. márciusi halála után a hatóságok a közösségi politika megvalósításának új fázisával kerültek szembe a szociális területen, csakúgy, mint az amerikaiak által támogatott hazai ellenzék támadásaival.
Ernesto Villegas, a Caracasi Fővárosi Körzet kormányzatának vezetője és a Venezuelai Egyesült Szocialista Párt (PSUV) vezetőségi tagja szerint az ellenségeskedés nem tűnt el, mivel a jobboldal nem ismerte el Maduro 2013. április 14-ei győzelmét, amikor a szavazatok 50,66%-át elnyerte.
Maduro kormányzata erőszakos cselekményekkel és utcai demonstrációkkal (guarimbas), gazdasági hadviseléssel és lejárató médiakampánnyal nézett szembe, amelyek elhintették az ország destabilizációjának magvait – tette hozzá.
2013-ban az erőszakos tüntetések, amelyet Henrique Capriles, a Primero Justicia (Első az Igazság) párt vesztes ellenzéki jelöltje szított, 11 halálesetet eredményezett, beleértve két kiskorút, valamint több mint 300 sebesültet.
Egy évvel később a „La Salida” (A Kiűzés) terv részeként, amelyet a Népi Akarat párt vezetője, Leopoldo López szervezett, a támadás folytatódott, 43 halottat és több mint 800 sebesültet hagyva maga után országszerte.
2015 elején is voltak próbálkozások a hasonló események megismétlésére, de a várt eredmény elmaradt.
2015. február 12-én Maduro bejelentett egy puccs tervet, amelyet meghiúsítottak, amelynek része lett volna a caracasi lakóterületek bombázása, valamint olyan intézményeké, mint a Miraflores Elnöki Palota, a Telesur stúdiói, a Nemzeti Választási Tanács, és számos más hivatal.
A felszínre került bizonyítékok szerint az államcsínyt az Egyesült Államok venezuelai nagykövetsége támogatta, valamint az ellenzéki vezérei, mint Maria Corina Machadao, korábbi tisztségviselő, Julio Borger képviselő és Antonio Ledezma, caracasi polgármester. Utóbbit letartóztatták.
A venezuelai kormány nemrégiben elítélte a Barack Obama által kiadott végrehajtási utasítást, amely az országot az Egyesült Államok nemzetbiztonságára való fenyegetésként jellemezte, és amely egy katonai invázió nyitánya lehet. A rendeletet világszerte elítélték, ahogy ez nyilvánvalóvá vált a Panamai Amerikai Találkozón április 10-11-én.
Ezen támadások egyike sem tartotta vissza Nicolas Maduro elnök intézkedéseit, amelyek a lakosság jólétét és a társadalom legszegényebb rétegeit érintik.
Ilyenek például Venezuela befektetései a szociális és szegénység-csökkentő programokba, valamint a nyugdíjakba, csakúgy mint a növekvő foglalkoztatási szintekbe, még az ellenzék fokozódó gazdasági háborúja ellenére is.
Ebből a szempontból a szociális missziók megerősödtek, növelve a nyomor leküzdésére szentelt forrásokat, amelyek jelenleg az országos költségvetés 64%-át teszik ki. A szociális beruházások érintik az egészségügyi, oktatási és élelmezési ügyeket. Új szociális missziókat, mint a Jóvenes de la Patriát (A Haza Ifjúsága), a Hogares de la Patriát (Otthonok a Hazának) és a transzport programot is bevezették.
A Népi Kormány új Elnökei Tanácsait is megalkották (a tartományokért, kultúráért, nőkért, az őslakos népekért, fiatalokért, munkásokért, nyugdíjasokért és a rokkantakért), akik saját javaslataikkal élve erősíthetik a közösségi politika megvalósításának hatékonyságát, túlhaladva a járadékélvező állapotból egy új, termelési modell felé.
Jesús Farias, a PSUV tisztviselője szerint Maduro kormányának két évében nőtt a társadalmi kezdeményezések nyomatéka, mivel olyan alapokat hoztak létre a missziók számára, amelyek kezelni tudták a szegénységet. Hector Rodriguez, a Szociális Fejlesztés alelnöke és oktatási miniszter adatai szerint a mélyszegénység 21%-ról 5,4%-ra csökkent az elmúlt 15 évben.
Farias szerint fontos fejlemény a Chavez által kezdeményezett civil-katonai egység megszilárdítása, amely garantálja az ország függetlenségét.
Diosdado Cabello szerint a Maduro elnök által bejelentett kérelem a Nemzetgyűlés felé, hogy elfogadjanak egy Felhatalmazási Törvényt, lehetővé teszi a kormány számára, hogy kezdeményezéseket tegyenek olyan területeken, mint a gazdaság, élelmiszer-függetlenség, társadalmi igazságosság, termelési fejlesztés, tervezési hatékonyság és a korrupció elleni küzdelem.
A venezuelai társadalompolitikát elismeri Marcelo Resende, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) képviselője, aki elmondta, hogy az ország példa a világ számára, és bejelentette, hogy hamarosan kitüntetik az élelmezéssel kapcsolatos vívmányokért.
Írta: Mario Hubert Garrido
forrás: Granma