A mexikói elnök, Andrés Manuel López Obrador (Amlo) csütörtökön az Egyesült Államokat okolta a kartellerőszak növekedéséért, amely rettegésben tartja az északi Sinaloa államot, és amely az elmúlt héten legalább 30 ember halálát okozta.
A Sinaloa-i kartellek két háborúzó frakciója csapott össze az állam fővárosában, Culiacánban, ami úgy tűnik, egy hatalmi harc a kartellek két vezetőjének július végén történt amerikai letartóztatása óta. Fegyveres bandák támadtak egymásra és a biztonsági erőkre.
Eközben folyamatosan újabb holttestek kerültek elő a város körül. Az egyik forgalmas utcasarkon autók hajtottak el vértócsák mellett, amelyek egy autószerelő műhelyben lévő holttesthez vezettek, miközben fekete maszkos, erősen felfegyverzett rendőrök egy másik holttestet pakoltak fel a sinaloai város egyik mellékutcájában.
Amikor a reggeli sajtótájékoztatón megkérdezték, hogy az amerikai kormány „együttesen felelős-e” a Sinaloában zajló erőszakért, az elnök így válaszolt: „Igen, természetesen… mert ők hajtották végre ezt az akciót.”
A kartellháború közelmúltbeli fellángolása várható volt, miután Joaquín Guzmán López, a Sinaloa kartell volt vezetője, Joaquín „El Chapo” Guzmán fia, július 25-én egy kisrepülővel landolt Texasban, El Paso közelében, Ismael „El Mayo” Zambadával együtt.
Amlo reggeli sajtótájékoztatóján azt állította, hogy az amerikai hatóságok hajtották végre az akciót Zambada elfogására, és hogy „ez teljesen illegális volt, az Igazságügyi Minisztérium ügynökei várták El Mayót.”
„Ha most instabilitással és összecsapásokkal szembesülünk Sinaloában, az azért van, mert ők [az amerikai kormány] hozták meg ezt a döntést” – mondta.
Hozzátette, hogy „nem lehet együttműködő kapcsolat, ha egyoldalú döntéseket hoznak” ilyen módon. A mexikói ügyészek azt fontolgatják, hogy hazaárulás vádjával állítják bíróság elé azokat, akik részt vettek Zambada elfogásának tervében.
Később Claudia Sheinbaum megválasztott elnök kijelentette, hogy „soha nem fogadhatjuk el, hogy nincs kommunikáció vagy együttműködés.”
forrás: Morning Star